Kako se navodi u Programu zaštite mentalnog zdravlja u Srbiji za period 2019-2026. godine, koji je pre nekoliko dana usvojila Vlada Srbije, mali je broj udruženja koja se bave mentalnim zdravljem, a o fondovima za mentalno zdravlje najčešće odlučuju ljudi koja se ne bave zaštitom mentalnog zdravlja, prenosi
Nova ekonomija.
Primećeno je i da su nedovoljno dobri uslovi u velikim psihijatrijskim bolnicama i ustanovama socijalne zaštite (domovima) gde dugotrajno borave osobe sa hroničnim psihozama i intelektualnim poremećajima. Ocenjuje se i da je nezadovoljavajući nivo poštovanja ljudskih prava osoba sa mentalnim poremećajima iako je poboljšano poštovanje ljudskih prava u psihijatrijskim ustanovama.
Između ostalog, ne postoje uslovi za ranu detekciju i intervencije u slučajevima povišenog rizika za psihozu. Takođe, nedovoljno su razvijene službe za detekciju ranih razvojnih poremećaja, njihovu terapiju i pružanje ranih intervencija.
Kad je reč o mladima, nedovoljan je broj službi za pružanje pomoći adolescentima sa problemima mentalnog zdravlja.
Otuda su i preporuke stvaranje centara za mentalno zdravlje u zajednici, zatim započeti postepeno smanjivanje broja postelja u velikim bolnicama i broja korisnika u ustanovama socijalne zaštite, kao i kontinuirana edukacija izabranih lekara i drugih zdravstvenih radnika.
Mentalni poremećaji predstavljaju veliki javno-zdravstveni problem, kako u svetu, tako i u našoj zemlji, navodi se u dokumentu. Pojavljuju se u ranom dobu, obolelima je narušen kvalitet života, veliki su ekonomski troškovi po društvo zbog skupih bolničkih troškova lečenja, oboleli su često nezaposleni, smanjena im je radna sposobnost itd.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 1
NS
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar