Konzumiranje slatkog u većim količinama skraćuje vreme spavanja

Previše šećera može da dovede do viška kilograma, propadanja zuba i povećanja rizika od dijabetesa, a šećer može da utiče i na poremećaj sna, tvrde stručnjaci.
Konzumiranje slatkog u većim količinama skraćuje vreme spavanja
Foto: Pixabay
Studija iz 2016. godine utvrdila je da ljudi koji konzumiraju mnogo šećera, spavaju manje i pokazuju veći nemir u toku noći.
 
Prema mišljenju doktora Majkla Briasa, američkog kliničkog psihologa koji se specijalizovao za poremećaje spavanja, previše šećera dovodi do toga da tokom dana jedemo više, jer nivo šećera u krvi izmiče kontroli.
 
To nepovoljno utiče na san, a sa druge strane poremećaj sna će zauzvrat stvoriti još veću čežnju za šećerom i tako se stvara začarani krug.
 
"Kada jedete šećer, nivo šećera u krvi raste i pankreas oslobađa insulin. Konzumiranje šećera kasno noću stvara kontraefekat. Umesto da nas učini smirenijim i spremnim za san, daje nam energiju i čini spremnim za aktivnosti, a to nije ono što pokušavamo da radimo noću", objasnila je doktorka Aleks Evans.
 
Šećer troši puno magnezijuma, koji je potreban za spavanje, smatra nutricionista Šarlot Vots. Ona ističe da posebno treba izbegavati konzumiranje čokolade kasno noću koja sadrži kofein i druge stimulanse.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Bole

    16.01.2020 13:37
    Bole
    Pa nemamo ni za kolače .
  • Laloš

    15.01.2020 22:03
    Bokte kako to na mene ne deluje tako.... Ja opalim tepsiju krempite i zaspim ko top.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje