Svake godine u Srbiji se u proseku registruje više oko 1.500 novoobolelih žena od raka grlića materice.
"Svake godine više od 400 žena izgubi život od ove vrste raka, za koju sa sigurnošću znamo da pripada grupi najpreventabilnijih, odnosno, da redovne kontrole i odazivanje na skrining programe jednom u tri godine može otkriti rane promene na grliću materice i zaustaviti bolest u njenom začetku", navode u Domu zdravlja "Novi Sad".
Evropska nedelja prevencije raka grlića materice obeležava se od 20. do 26. januara u cilju podizanja svesti žena o raku grlića materice i načinima prevencije. Ovogodišnji slogan kampanje je "Rano otkrivanje može sprečiti rak grlića materice". Nosilac kampanje je Evropska asocijacija za rak grlića materice.
Dom zdravlja "Novi Sad" podseća da ima najveći obuhvat žena u okviru nacionalnog skrininga raka grlića materice u Srbiji (oko 70 odsto) odnosno, svaka treća žena u Srbiji je pregledana u ovoj ustanovi. Tokom 2019. godine u Domu zdravlja urađeno je 25.800. pregleda čime se svrstava u sam vrh ustanova primarne zdravstvene zaštite.
Intenziviranje aktivnosti podrazumeva usmeravanje pažnje žena na dostupne mere prevencije bolesti, kao što su vakcinacija protiv HPV virusa, rizikofaktora za pojavu bolesti i terapija ranih promena na grliću materice, odnosnu displazija.
"Pored preventivnih pregleda, sprovodimo i brojne projekte koji se bave edukacijom mladih o značaju i karakteristikama HPV infekcije, znacima za prepoznavanje, posledicama HPV infekcije kao i mogućnostima prevencije i lečenja", navode u Domu zdravlja.
Kada je reč o stopi obolevanja od raka grlića materice, Srbija se nalazi na petom mestu u Evropi, posle Letonije, Bosne i Hercegovine, Estonije i Moldavije.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 2
ZENA
ha
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar