U nastavku se nalazi popis simptoma o kojima bi trebalo razmisliti i proveriti ih, a onda uporediti s vašim unosom mlečnih proizvoda, prenosi portal BrightSide.
Stalno ste umorni
Mleko sadrži molekule opijata zbog kojih se osećate pospano. Ali naučno gledano, to ne znači da ćete se dobro naspavati. Budući da je mleko teško za varenje, iscrpljuje vaše telo koje pokušava da proizvede energiju za razgradnju, što vam remeti ciklus spavanja.
Imate akne
Nekoliko istraživanja je pokazalo da obrano mleko povećava pojavu akni kod tinejdžera i mladih. Prema drugim istraživanjima, mogu se kriviti i ostali mlečni proizvodi. Zbog uticaja na hormone poput insulina i IGF-1, mleko s malo masti može negativno uticati na zdravlje vaše kože.
Imate problema sa varenjem
Istraživanje sugeriše da od 65 do 70 odsto svetske populacije pati od netolerancije na laktozu. Iako ljudsko mleko ima veću količinu laktoze, kravlje mleko je za ljude teže za varenje. Naduvenost, mučnine, gasovi i redovna dijareja mogli bi vas nagovoriti da prestanete da pijete mleko.
Imate bolove koji kao da se pojavljuju niotkuda
S obzirom na to da je mleko vrlo kiselo, ono izaziva upale i bol u vašim zglobovima i mišićima, pokazalo je istraživanje. Ako vežbate i teško se oporavljate od upale mišića, pokušajte da smanjite potrošnju mleka i mlečnih proizvoda.
Mentalna magla
Mentalna magla (brain fog) nije bolest, već simptom koji uzrokuje probleme s pamćenjem, nemogućnost fokusiranja i mentalnu zbunjenost. Čak i ako postoje drugi razlozi, prekomerna konzumacija mleka takođe može biti povod za mentalnu maglu zbog visoke količine kazeina u mleku, a koji uzrokuje lažni osećaj zadovoljstva. Mnoga istraživanja sugerišu da smanjenje potrošnje mleka može pomoći u borbi protiv depresije.
Imate alergije i probleme s kožom
Zbog sličnih ranih simptoma kao što su zatvor, proliv i grčevi, alergija na mleko može se pobrkati s netolerancijom na laktozu. Čak pet odsto dece ima alergiju na mleko, a ista se može razviti i kasnije u odraslom dobu. Osipi na koži se mogu rasplamsati zbog mlečnih proizvoda. Pokušajte da izbacite mleko iz ishrane i proverite poboljšava li se vaše stanje.
Imate visok holesterol
Holesterol u krvotoku dolazi direktno iz hrane koju jedete. Sto grama običnog kravljeg mleka sadrži 10 grama holesterola, što ga čini opasnim ako se svakodnevno konzumira u velikim količinama.
Kosti vam lagano pucaju
Kalcijum je važan za razvoj i zdravlje kostiju, posebno u detinjstvu. Međutim, svi mlečni proizvodi, ali i životinjski proteini, generalno su kiseli što smanjuje mogućnost da telo unosi više kalcijuma. Istraživanje sugeriše da žene koje piju tri ili više čaša mleka dnevno imaju veći rizik od preloma.
Vaše telo je otporno na lekove i ne oporavlja se brzo
Iako ovde ne treba kriviti samo mleko, antibiotici koji se daju kravama mogu posredno uticati na vaše zdravlje, pokazuje istraživanje. S jedne strane, lek je od vitalne važnosti za zdravlje životinja, ali s druge strane uzrokuje razvoj bakterija otpornih na antibiotike. Dok su vam probiotici prijatelji, ove bakterije su sasvim suprotno. Da biste brže preboleli bolest, možda bi trebalo da razmislite o tome koliko konzumirate mleka i mlečnih proizvoda.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 6
Mirko
Kad se uzmu sve te priče da jaja dižu holesterol, crveno meso izaziva rak (do pre mesec-dva, onda su promenili), mleko nije zdravo i slično... :D
Vlada
Od sira si znači umoran, a od preživanja slame te spopadne loženje na molitve -jasno je šta je bolji izbor.
Picoljub
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar