U Srbiji više abortusa nego rođene dece
U celoj Srbiji se svake godine prekine toliko trudnoća koliko je stanovnika u Užicu ili Valjevu. Najveći broj žena prekida trudnoću u dobi od 25. do 33. godine života.
U Beogradu jeza godinu dana obavljeno više od 8.000 abortusa koji su prijavljeni u statistike. Doktor Boris Vraneš, iz Instituta za ginekologiju i akušerstvo Kliničkog centra Srbije upozorava, međutim, da je broj ovih intervencija za 20 do 30 odsto veći.
- Mnogo pacijenata prešlo je iz državnih institucija u privatne klinike, jer su postale jeftinije, kada su doktori počeli da naplaćuju dopunski rad posle odrađene smene u bolnicama - objašnjava doktor Vraneš. - Privatnici, međutim, ne dostavljaju podatke o broju abortusa koji su izvršeni.
Najveći broj žena prekida trudnoću u dobi od 25. do 33. godine života, a slede one koje imaju od 35. do 44. godine. Uglavnom su u pitanju osobe koje nisu rađale (39 odsto), kao i majke sa dvoje dece (28 odsto), pišu Novosti.
Neophodno je postizanje neke vrste društvenog konsenzusa oko ove teme - smatra doktor Vraneš. - Možda bi, za početak, trebalo organizovati okrugli sto sa lekarima, novinarima, srednjoškolcima, da se podigne svest ljudi o značaju planiranja porodice. Katastrofalna situacija je u celoj zemlji, jer se rodi oko 70.000 dece, a obavi se najmanje 100.000 abortusa. Svake godine nestane jedno Užice ili Valjevo.
Komentari 4
B
Liberalni kapitalizam koji nam se nameće zatire svaku solidarnost i empatiju, uzdiže se novac i nezavisnost; a i pre smo bili dosta samoživi.
Žene ne žele da u svoj životni plan u građuju podizanje dece, deca im narušavaju lepotu koja je postala svojevrsni kult, a poslodavci i država im ne pomažu, naprotiv, dok je pravoslavna vera tolerantna prema abortusima.
Porodice koje mogu da dobro žive od jedne plate (1000EUR ili više) imaju decu, ostali teško.
ricci
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar