Zarađuju milione na smrtonosnim pesticidima

Burkina Faso je prva u svetu digla glas protiv upotrebe opasnih pesticida koji svake godine odnesu čak 200.000 ljudskih života, od toga 99 odsto u trećem svetu.
Burkina Faso je prva u svetu digla glas protiv upotrebe opasnih pesticida koji svake godine odnesu čak 200.000 ljudskih života, od toga 99 odsto u trećem svetu.

Od trovanja tim hemikalijama godišnje oboli tri miliona ljudi, ali hemijska industrija zaradi 35 milijardi dolara, preneo je Dojče vele. Herbicid parakvat je zabranjen u Evropi – preveliki je rizik po ljude, a ova hemikalija se čak povezuje i sa razvojem Parkinsonove bolesti. Ni Burkina Faso već pet godina ne uvozi parakvat, ali se ovaj pesticid ilegalno distribuira.

Ne radi se o malim količinama – u ovoj zapadnoafričkoj zemlji čak 80 odsto stanovništva živi od poljoprivrede i tržište pesticida je prilično razvijeno. "Pesticid se ne uvozi, ali postoji crno tržište. Seljaci još kupuju i koriste parakvat. Oni tvrde da hemikalija stiže iz Obale Slonovače, Gane i Nigerije", izjavio je Silvian Ibudo, istraživač na Institutu za farmakologiju u Uagaduguu, glavnom gradu Burkine Faso.

Studija na kojoj je radio potvrđuje da su se brojni seljaci otrovali parakvatom. Ispitano je ukupno 650 poljoprivrednika u tri različita regiona – skoro polovina njih imala je narušeno zdravlje zbog upotrebe pesticida. Dva ispitanika su kasnije umrla od posledica parakvata, tvrdi hemičar Ilbudo. "Utvrdili smo da parakvat izaziva više problema od drugih pesticida. Proizvod je veoma otrovan i zato zahtevamo zabranu na svetskom nivou", rekao je on.

Iza ovog zahteva stoji vlada Burkine Faso. Ona traži da se parakvat stavi na svetsku listu otrovnih produkata koju sastavljaju predstavnici Roterdamske konvencije. Ova konvencija, koju podržava više od 100 zemalja, do sada je stavila 40 hemikalija na crnu listu – od toga su 29 pesticidi. Ovi proizvodi mogu da se prodaju samo pod strogo kontrolisanim uslovima.

Fransoa Majenberg iz jedne švajcarske organizacije takođe se zalaže protiv parakvata. Početkom aprila učestvovao je u diskusiji o zahtevu Burkine Faso pri Roterdamskoj konvenciji. Toj raspravi su se žestoko suprotstavljali predstavnici proizvođača pesticida. "Srećom, eksperti nisu imali razumevanja za lobiranje. Ali proizvođač će se u svakoj zemlji boriti da se ovaj otrov i dalje prodaje. Za mene – a i za afričke zemlje – to je šokantno", rekao je Majenberg.

Jedan od proizvođača je švajcarska firma Singenta, koja svoj pesticid prodaje pod imenom "gramokson super". U toj firmi nisu bili raspoloženi za intervju, ali su u pisanoj izjavi naglasili da "parakvat pomaže milionima seljaka širom sveta i da će kompanija sve uraditi da hemikalija ostane na tržištu".

Karina Veber iz Mreže za akciju protiv pesticida kaže da švajcarskoj firmi nije stalo do seljaka. "Pesticid donosi milionske svote novca. Ko bi se dobrovoljno odrekao tolikih para!? To je malo verovatno i zato mora da postoji veliki pritisak javnosti", upozorila je ona. Konačna odluka o sudbini parakvata biće doneta na leto 2013. godine. Do tada je Roterdamska konvencija izdala samo preporuku. Ipak, sam zahtev Burkine Faso je svojevrsni uspeh – to je prvi put da jedna zemlja u razvoju traži zabranu neke hemikalije.
  • BolekNS

    01.05.2011 05:21
    Pitanje
    Mene interesuje kakva je situacija sa ovim pesticidom u zemlji Srbiji?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Zašto su važni pregledi urina

Rezultati osnovnog pregleda urina pokazuju stanje naših bubrega, njegovih izvodnih kanala i mokraćne bešike, a ti rezultati važni su za sve, naročito za trudnice i hronične bolesnike.