U Italiji, podaci za 127.700 slučajeva Covid-19 govore da su 52,9 odsto muškarci, a 47,1 odsto žene, a da su među prvih 14.860 smrtnih slučajeva u toj zemlji, dve trećine bili muškarci, prenosi Rojters.
Izveštaj Kineskog centra za kontrolu i prevenciju bolesti utvrdio je da je, u skupu podataka od 44.672 potvrđena slučaja, smrtnost kod muškaraca bila za 1,1 odsto veća nego kod žena.
"Sve je više dokaza da muškarci osećaju teže simptome i da imaju višu stopu smrtnosti u poređenju sa ženama", rekao je Džejms Gil, specijalista sa Medicinskog fakulteta u Vorviku.
Iako još postoji puno nedoumica oko toga zašto su muškarci češće i teže pogođeni Covidom-19, zdravstveni stručnjaci ukazuju na brojne moguće faktore. Oni uključuju i bihevioralne i biološke rizike poput nezdravih navika.
Kako Rojters prenosi, stručnjaci kažu da je jedan od uticaja možda i to što muškarci, generalno, ne paze na svoje telo kao žene - sa nižim stepenom pranja ruku i higijene i višim stepenom pušenja, upotrebe alkohola, gojaznosti i drugih vidova nezdravog ponašanja.
U mnogim zemljama više je pušača među muškarcima nego ženama, a pušenje je poznati faktor rizika za mnoga druga stanja opasna po život, poput srčanih bolesti, visokog krvnog pritiska, bolesti pluća i raka.
Polna razlika u konzumiranju duvana posebno je izražena u Kini, gde puši 50 odsto muškaraca, u poređenju sa tek pet odsto žena.
U Italiji, analiza za 2018. godinu utvrdila je da je pušenje češća pojava među muškarcima nego ženama svih starosnih grupa odraslih.
Drugi faktor je odnos snaga muških i ženskih imunih sistema. Istraživanja pokazuju da je imunološki odgovor tokom života - na sve, od vakcina i infekcija do autoimunih bolesti - obično agresivniji kod žena nego kod muškaraca. Kod respiratorne bolesti izazvane virusom korona, ovo može biti posebno značajan faktor.
Filip Gulder, profesor imunologije na Univerzitetu Oksford, kaže da nekoliko faktora doprinosi tome da žene imaju agresivniji imuni sistem, uključujući i to što žene imaju dva iks hromozoma, a muškarci jedan, i da se na iks hromozomu nalazi niz kritičnih imunoloških gena.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 2
Primetim...
A pol i dob ne možemo menjati, dok je hronična neregulisana stanja teško popraviti na brzinu. Pri tome je pitanje da li bi rapidno mršavljenje sada pomoglo ili odmoglo.
Medjutim, nema u medijima tekstova o pušenju i COVID-19. A to je najlakše prekinuti i odmah se ubaciti u "voz" za bolji ishod.
Evo izvora: http://www.tobaccoinduceddiseases.org/COVID-19-and-smoking-A-systematic-review-of-the-evidence,119324,0,2.html
...
I psihički i fizički. Mislila sam da izvodi, prenemaže se...
Možda ima veze sa cigaretama, ali on ne konzumira ni cigarete, niti alkohol, nije debeo, vodi racuna o higijeni... Možda je onda u tim x,y hromozomima. Jednostavno, ne znam. Živo me zanima šta je u pitanju? Da, jednom za svagda to rešimo.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar