Delić: Nije poznato da li lek hlorokin pomaže protiv COVID-19
On je naveo da ne može afirmativno ni o jednom leku koji nije ispitan, a da farmaceutske kuće u ovakvom vanrednom stanju nemaju vremena da sintetišu novi lek protiv koronavirusa.
Prema njegovim rečima, sada se širom sveta na kliničkim nivou isprobavaju druga antivirusna sredstva, poput lekova za ebolu, grip ili, u slučaju hlorokina, malariju.
"Lekari nemaju vremena za razvijanje novog antivirusnog sredstva. Procedure za odobravanje novih lekova imaju više faza, od kojih svaka pojedinačna može trajati godinama. Zato koristite lekove koji su postojeći, ispitani, koji imaju poznate negativne efekte. Ovo je jedno pragmatično gledanje na problem", kazao je Delić.
Dodao je da je poznato da hlorokin, izmedju ostalog, može da izazove poremećaje slične gripu, pad šećera ili zbunjenost kod pacijenta.
Delić je pojasnio da farmaceutska kuća koja hoće da proširi indikaciju, odnosno primenu pojedinačnog leka, mora prvo da uputi Agenciji za lekove i medicinska sredstva molbu, nakon čega se formira stručna komisija koja donosi odluku o tome.
"Suština kliničke farmakologije je da je primarno da novi lek ne naškodi bolesniku, na drugom mestu je pitanje da li ima interakcija sa drugim lekovima, na trećem mestu efikasnost. Svaki lek ima neko neželjeno dejstvo, neki više neki manje. Na lekarima je da procene šta se dobija, šta se gubi", rekao je Delić.
Delić je izrazio žaljenje što koronavirus nije ranije prepoznat kao globalna zdravstvena opasnost, odnosno, što vreme nakon pojavljivanja SARS-a i MERS-a nije otpočeto sa razvojem antivirusnih lekova koji izazivaju respiratorne poremećaje.
"Problem nisu prepoznale ni Svetska zdravstvena organizacija, ni farmaceutske kuće. Imali smo nekoliko godina da to apsolviramo", ocenio je Delić.
Komentari 4
David Ajk
Pacijenti su tretirani sa 600mg hydroxychloroquine dnevno a kao dodatak je koriscen i azithromycin.
Zakljucak: Uprkos malom uzorku (36 pacijenata od kojih 6 asimptomaticnih), istrazivanje je pokazalo da je tretman hidroksihlorokvinom poveyan sa smanjenjem/nestankom simptoma kod COVID19 pacijenata a efekat je pojacan koriscenjem azitromicina.
Kompletan rad objavljen ovde: International Journal of Antimicrobial Agents
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0924857920300996
Strane studije
čekajući Godoa
OČITO DA JE POTEBNA PREVENTIVA.Čekanje je kao ubistvo.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar