Naučnici sa Kembridža ispituju uticaj MMR vakcine na COVID-19
Stručnjaci sa Univerziteta u Kembridžu kažu da je MMR vakcina, koja se obično daje svim novorođenčadima uzrasta do devet meseci, možda razlog zašto deca nisu tako ozbiljno pogođena virusom korona.
Otkrili su da ključni proteini virusa malih boginja, zaušaka i rubeola imaju veliku sličnost sa određenim proteinima u virusu koji prouzrokuje Covid-19.
Naučnici su pronašli i da je "spajk protein" SARS-CoV-2 čak 20 odsto uporediv sa "fuzijskim proteinom" malih boginja.
"Mi pretpostavljamo da MMR može da zaštiti od loših ishoda zaraze Covid-19", napisali su istraživači u studiji koja još uvek nije prošla recenziju.
Naučnici su ponovili da su potrebne detaljne studije i istraživanja kako bi utvrdili da li MMR vakcina može da smanji ozbiljnost Covid-19.
MMR je delotvorna kombinovana vakcina koje se obično koristi za zaštitu od tri odvojene bolesti, malih boginja, rubeola i zaušaka, u jednoj injekciji. Potpuni ciklus vakcinisanja MMR vakcinom zahteva dve doze, a daje se u uzrastu od jedne godine i otprilike tri godine i četiri meseca.
Osim MMR vakcina istražuje se i efikasnost BCG vakcine. Ova vakcina razvijena je u prošlom veku za povećanje imuniteta protiv tuberkuloze, bakterijske infekcije pluća Istraživači veruju da bi i ova vakcina mogla da zaštititi milione ljudi od COVID-19, a očekuje se da će testovi biti pokrenuti u četiri zemlje.
Već je ranije najavljeno da će u šestomesečnom eksperimentu oko 4.000 zdravstvenih radnika u bolnicama širom Australije primiti BCG vakcinu Ako eksperiment bude uspešan, to bi moglo da znači da će vakcina, koje košta samo 30 dolara po dozi, biti jeftina i lako dostupna metoda za suzbijanje virusa korona.
Komentari 2
ljubica
Vlada
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar