U kojoj zemlji se najduže živi

Prosečan očekivani životni vek postojano raste u većem delu sveta, ali muškarci u Iraku i žene u Južnoj Africi predstavljaju izuzetke, pokazuje danas objavljeni izveštaj Svetske zdravstvene organizacije (SZO).
Prosečan očekivani životni vek postojano raste u većem delu sveta, ali muškarci u Iraku i žene u Južnoj Africi predstavljaju izuzetke, pokazuje danas objavljeni izveštaj Svetske zdravstvene organizacije (SZO).

Prosečna očekivana dužina života u Iraku pala je sa 68 godina 2000, kada je na vlasti bio Sadam Husein, na 66 godina 2009, poslednje godine za koju postoje podaci. Devojčice rođene 2009. godine u toj zemlji mogu da očekuju da dožive 70, ali je za dečake očekivani životni vek pao na 62 godine, sa 65 u 2000. godine. Prema oceni SZO, to odražava uticaj ratnih sukoba i njegovih posledica na zdravstveni sistem.

Očekivani životni vek za žene u Južnoj Africi skraćen je na 55 godina, dok je 2000. bio 59 godina, a 68 godina 1990, što odražava veliku stopu zaraze virusom HIV-a u toj zemlji. Za muškarce u toj zemlji očekivani životni vek je ostao nepromenjen u odnosu na 2000. i iznosi 54 godine, ali je 1990. godine bio 59 godina.

Jedine zemlje, pored Iraka i Južne Afrike, u kojima je došlo do smanjenja očekivanog životnog veka od 2000. do 2009. godine su Čad, Dominikanska Republika i Jamajka, dodaje se u izveštaju SZO.

U Eritreji, na istoku Afrike, međutim, beleži se postojani brz rast očekivane dužine života, koja je 2009. iznosila u proseku 66 godina, u poređenju sa 61 godinom 2000. i svega 36 godina 1990.

Podaci o očekivanoj dužini života predstavljaju najjasniji pojedinačni indikator zdravlja i u svetu pokazuju porast, ukazuje agencija Asošiejted pres (AP).

Devojčica rođena danas može da očekuje da doživi 71 godinu, dok je 2000. očekivani životni vek bio 68 godina. Dečaci mogu očekivati da dožive 66 godina, dok je 2000. to bilo 64 godine, navodi se u izveštaju SZO.

Žene u najvećem delu sveta mogu da očekuju da žive pet godina duže od muškaraca, napominje AP.

Zbirni podaci pokazuju porast očivanog životnog veka od dve godine - na 68, u poređenju sa 2000. godinom, ali postoje velike razlike od zemlje do zemlje i među polovima.

Devojčice rođene u Centralnoj Afričkoj Republici i Čadu verovatno će živeti samo 48 godina, što predstavlja posledicu siromaštva, skromne zdravstvene zaštite i visoke stope smrtnosti majki. Najkraće će, prema predviđanjima SZO, živeti muškarci u Malaviju - 44 godine.

S druge strane, Japanke mogu da očekuju da dožive 86 godina, a najduži očekivani životni vek za muškarce je u San Marinu.

Podaci o očekivanom životnom veku su među 100 parametara koje SZO prati u 193 zemlje članice, a obuhvaćeni su, između ostalog, i smrtnost majki i dece, gojaznost, zastupljenost bolesti i troškovi lečenja.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Zašto su važni pregledi urina

Rezultati osnovnog pregleda urina pokazuju stanje naših bubrega, njegovih izvodnih kanala i mokraćne bešike, a ti rezultati važni su za sve, naročito za trudnice i hronične bolesnike.