Razdvojene sijamske bliznakinje koje su rođene spojenih glava

Vatikanska dečja bolnica u Rimu juče je objavila da su lekari uspešno razdvojili sijamske bliznakinje sa spojenim zadnjim delom glave.
Razdvojene sijamske bliznakinje koje su rođene spojenih glava
Foto: Pixabay
Takozvane craniopagus bliznakinje imale su zajednički deo kostiju glave i celebralnog venskog sistema.
 
"To je prvi slučaj u Italiji, a verovatno i u svetu (nema zapisa o sličnim operacijama u literaturi)", saopštila je bolnica Bambino Gesu.
 
Bliznakinje Ervina i Prefina rođene su u Srednjoafričkoj Republici 2018. Prevezene su u Rim kroz humanitarni program bolnice Bambino Gesu.
 
Operisane su tri puta, u maju i junu 2019. te 5. juna ove godine kada su uspeli da ih razdvoje. Poslednja operacija trajala je 18 sati i u njoj je učestvovalo više od 30 članova medicinskog osoblja. 
 
Mesec dana kasnije "dve bliznakinje su dobro". Još su u bolnici, ali mogu očekivati "normalan život", kažu u bolnici. 
 
Razdvajanje njihovih celebralnih venskih sistema bio je najveći izazov. Koristili su ogledala kako bi bliznakinje mogle da se vide i prepoznaju lica jedna drugoj pre njihove završne operacije.
 
Devojčice su 29. juna uz pesmu i kolače proslavile dve godine. 
 
Craniopagus blizanci su izuzetno retki. Bolnica Bambino Gesu zna za samo još dva takva slučaja koja su uspešno operisana u Londonu, ali tim blizancima bili su spojeni prednji, a ne zadnji delovi glave.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje