Kolači oštećuju mozak

Opšte je poznato da gojaznost oštećuje srce, zglobove i arterije. Ono što je manje poznato je da, ukoliko ste gojazni ili čak imate nekoliko kilograma viška, vi oštećujete i svoj mozak.
Opšte je poznato da gojaznost oštećuje srce, zglobove i arterije. Ono što je manje poznato je da, ukoliko ste gojazni ili čak imate nekoliko kilograma viška, vi oštećujete i svoj mozak. Preterana težina ne samo da menja strukturu mozga, već i izaziva probleme sa pamćenjem, povećava rizik od demencije i čini da siva masa u mozgu ostari pre vremena - u proseku dodajući 16 godina.

Siva materija je "misleći" deo mozga, a sadrži ćelije koje utiču na kontrolu išića, vid, čulo sluha, sećanje, emocije i govor. Bela materija je "nervni auto-put", jer stvara veze između nervnih ćelija.

Gojaznost može promeniti način na koji mislimo, utiče na rasuđivanje i čini nas čeznemo za još više visokalorične hrane. Rezultat je da nam takva hrana postaje "fiks" kao što je narkomanima droga.

- Problem je što smo s vremenom naučili da doživljavamo slatku i masnu hranu kao nešto privlačno jer može da nas zasiti u razdobljima gladi i pomanjkanja hrane. Sada nam je takva vrsta hrane na raspolaganju više nego ikada, pa je to glavni razlog zašto se debljamo - smatra britanski endokrinolog doktor Toni Goldston.

Prošlog meseca su naučnici sa švedskog Karolinskog instituta proglasili da je rizik od demencije u starijoj dobi čak 71 procenata viši za ljude koji imaju prekomernu težinu. Rizik je četiri puta kod onih koji su gojazni u srednjim godinama.

Mozgovi debljih i gojaznih ispitanika su prilikom merenja bili, u proseku, četiri do osam posto manji nego mozgovi osoba sa normalnom težinom. Goldston smatra da je problem to što krv ne može da lako dopre do mozga, pa ćelije odumiru zbog nedostatka kiseonika.

Naučnici su skenirali mozak blizu stotinu osoba starijih od 70 godina i zaključili da je mozak debljih ljudi prosečno osam godina stariji od onih koje imaju osobe zdrave težine. Zbog gojaznosti osoba u proseku gubi 0,5 posto kapaciteta mozga godišnje. To je neće ubiti, ali će oštećenje postati očito, kada 10 posto moždanog tkiva bude mrtvo.

Između ostalog, otkriveno je da su sužavanja krvnih sudova najizraženija upravo na područjima zaduženim za rasuživanje, zaključivanje i obradu dugoročnih sećanja. Naučnici veruju da je mozak gojazne ili osobe sa prekomernom težinom manje otporan na oštećenja koja su uzrok Alchajmerove bolesti.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Zašto su važni pregledi urina

Rezultati osnovnog pregleda urina pokazuju stanje naših bubrega, njegovih izvodnih kanala i mokraćne bešike, a ti rezultati važni su za sve, naročito za trudnice i hronične bolesnike.