Mnogi su preminuli nakon što su pili metanol ili sredstva za čišćenje na bazi alkohola pogrešno verujući da ti proizvodi štite odnosno leče od virusa.
Svetska zdravstvena organizacija (SZO) upozorila je da se epidemija lažnih vesti odnosno "infodemija" povezana sa Covid-19 širi jednako brzo kao i sam virus, a teorije zavere, glasine i stigmatizacija obolelih u društvu doprineli su smrti i povredama ljudi.
Mnoge su žrtve sledile savete koji su im ličili na prave zdravstvene preporuke kao što su konzumiranje velike količine belog luka i uzimanje velike količine vitamina kao način sprečavanja zaraze, navode autori studije. Drugi su konzumirali tečnosti poput kravljeg urina.
Takvo ponašanje moglo je da ostavi ozbiljne posledice po zdravlje tih ljudi, upozorili su naučnici. Oni zaključuju da je na međunarodnim telima, vladama i društvenim mrežama da se bore protiv epidemije lažnih informacija.
Tehnološke kompanije koje upravljaju društvenim mrežama izložene su kritikama da sporo reaguju na taj problem, a i zakonodavna tela su spora u regulisanju odgovornosti za širenje lažnih vesti.
Društvene mreže omogućile su prevarantima da iskoriste pandemiju prodajući nedelotvorna sredstva protiv virusa, pa su ljudi uplaćivali novac za "čudesne mineralne preparate", a dobijali razblaženi izbeljivač.
Isto tako, protivnici vakcinacija mogli bi preko društvenih mreža da ubeđuju ljude da se ne vakcinišu, a dezinformacije mogu da budu veoma opasne, upozoravaju lekari.
Uprkos tome što društvene mreže sada uklanjanju ili označavaju kao netačne sve dezinfromacije o virusu korona nedavna anketa u SAD pokazala je da 28 odsto Amerikanaca veruje da američki milijarder Bil Gejts želi da uz pomoć vakcine ljudima ugrađuje mikročipove.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 1
mikrob
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar