Mišići mogu da se podmlade

Manipulišući procesima u organizmu povezanim sa starenjem mišića, naučnici su uspeli da pomlade stare ljudske mišiće vrativši im mogućnost da se sami obnavljaju.

Naše mišićne ćelije sadrže receptore nazvane Notch, koji podstiču rast, kao i protein - MAPK, koji reguliše ove receptore. U laboratorijskim uslovimana kulturu starih mišića delovali su dodavanjem MAPK-a i značajno obnovili njihovu regenerativnu sposobnost.

Studija je pokazala da se staro mišićno tkivo može regenerisati pomoću matičnih ćelija mišića ako se koristi prava kombinacija biohemijskih signala. Rezultati obećavaju sprečavanje slabljenja mišića i mišićnu atrofiju koja prati starenje, kao i moguće lečenje degeneracija drugog tkiva.

U studiji je učestvovalo samo 30 ljudi, a istraživači su optimistični, iako nisu svi rezultati baš najbolji. Stariji mišići ne reaguju najbolje na nagle fizičke vežbe i umesto da postanu jači, na njima se razvijaju ožiljci, na primer ukoliko se počne sa podizanjem tegova nakon duge neaktivnosti.

Učesnicima istraživanja su stavljalio nogu u gips, a tokom istraživanja upoređivali su uzorke tkiva kvadricepsa nogu pre i nakon imobilizacije u gipsu. U mlađoj grupi bili su muškarci od 21 do 24 godine, a u starijoj oni od 68 do 74. Pre imobilizacije stariji muškarci su imali tek polovinu matičnih ćelija koje stvaraju mišiće u poređenju sa mlađim muškarcima.

Tokom vežbanja razlika se povećala, mlado tkivo je sadržavalo četiri puta više regenerativnih ćelija. Četiri nedelje nakon skidanja gipsa stariji su razvili upale i ožiljke na još starijem tkivu.

"Dve nedelje nekretanja tek blago utiče na mlado tkivo, dok su kod starijih uočeni znakovi atrofije i naglog opadanja tkiva", rekao je Morgan Karlson sa Univeziteta Berkli.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Zašto su važni pregledi urina

Rezultati osnovnog pregleda urina pokazuju stanje naših bubrega, njegovih izvodnih kanala i mokraćne bešike, a ti rezultati važni su za sve, naročito za trudnice i hronične bolesnike.