Ogovaranje je dobro za zdravlje

Svi ga primenjujemo, ali ga niko ne voli: tračarenje je danas najčešći vid komunikacije i relativno bezazlen "hobi", koji osim zlobe, ima i jednu dobru stranu: blagotvoran je po mentalno zdravlje.
Svi ga primenjujemo, ali ga niko ne voli: tračarenje je danas najčešći vid komunikacije i relativno bezazlen "hobi", koji osim zlobe, ima i jednu dobru stranu: blagotvoran je po mentalno zdravlje.

Tako barem tvrde naučnici sa Harvarda, koji su sproveli istraživanje o ovoj ružnoj pojavi, i zaključili da može biti jako korisno.

"Ogovaranje je važno vezivno tkivo socijalne interakcije. To je način na koji saznajemo društveno relevantne informacije o karakteru drugih ljudi, a da ne moramo direktno da doživimo njihove uspehe ili nesrećne poraze. To nam pomaže da razlikujemo prijatelja od neprijatelja, a informacija od drugima nas, zapravo, štiti", kaže psihološkinja dr Linda Papadopulos.

Statistika pokazuje da danas tračarenje čini neverovatnih 80% svih naših komunikacija. Njemu smo izloženi više nego ikad, zahvaljujući medijima koji nam na takav način serviraju informacije o životima poznatih ličnosti, koje izuzetno zanimaju prosečnog čoveka. Osim što se mnogi, ogovarajući druge osećaju bolje sami sa sobom, trač partija nas, tvrde stručnjaci, zbližava sa osobom sa kojom to činimo.

"Ogovaranje je naš način na koji se spajamo s drugim ljudima. Koga volimo i koga ne volimo formira zajedništvo tebe i mene. Ljudi se najbolje povezuju s drugom osobom kada se odluče koga ne vole. To tada postaje vaša tajna: znate da radite nešto loše, ali ostvarili ste svoju jedinstvenu vezu. Tračarenje je oblik sestrinstva", dodaje dr Papadopulos, objašnjavajući da ne smemo zaboraviti i lošu stranu ove navike.

"Naravno, nije sve u ogovaranju pozitivno. Žrtve tračarenja mogu itekako biti povređene. Često i osoba koja prenosi indiskrecije može doživeti neprijatnosti", dodaje ona.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Zašto su važni pregledi urina

Rezultati osnovnog pregleda urina pokazuju stanje naših bubrega, njegovih izvodnih kanala i mokraćne bešike, a ti rezultati važni su za sve, naročito za trudnice i hronične bolesnike.