"Pojednostavljeno rečeno, zbog razlika u reakciji imuniteta na bolest muškarci se češće razboljevaju od žena", rekla je dr Grubek-Lobenstin.
Objasnila je da se protiv patogenih mikroorganizama koji napadnu organizam bore ćelije specifičnog imuniteta i ćelije nespecifičnog imuniteta.
Nespecifične ćelije su delotvorne isključivo u borbi protiv određenih patogenih mikroorganizama poput virusa gripe i u tom slučaju organizmu omogućuju da se sam brani protiv čitavog niza virusa, bakterija i parazita.
Međutim, relativno je mali broj svake vrste specifičnih ćelija. Da bi se uništio patogeni mikroorganizam ćelije psecifičnog imuniteta moraju da se repliciraju milion puta.
Ovde dolaze do izražaja razlike u imunitetnom odgovoru među polovima: dok ženski hormon estrogen pomaže pri umnožavanju specifičnih imunitetnih ćelija, efekat muškog hormona testosterona je suprotan.
I ranija istraživanja su pokazala da estrogen ima snažna antiviralna svojstva protiv HIV-a, ebole i virusa hepatitisa.
"Dakle, estrogen stimuliše imuni sistem, a testosteron ga suzbija i potiskuje", potvrđuje i dr Markus Altfeld, načelnik Odeljenja za imunološka istraživanja na hamburškom Institutu "Heinrich Pette", gde istražuje biologiju humanih patogenih virusa.
"Ženski imuni sistem reaguje mnogo brže i agresivnije na patogene mikroorganizme od muškog", objasnio je.
Istakao je i da je, što je nivo muškog testosterona viši, imuni sistem muškaraca slabiji.
Naučnici priznaju da im nije jasno zbog čega hormon koji muškarcima daje odličja muškosti, ujedno muški rod čini zdravstveno slabijim.
Smatraju da bi jedan od potencijalnih odgovora mogao da leži u dalekoj prošlosti, s obzirom na to da se imunitet čoveka razvija već milionima godina.
"U kamenom dobu naši preci su živeli u pećinama i bili izloženi raznim opasnostima. Svrha ženskog imuniteta tada je, kao i danas, bila jednaka - zaštititi nerođeno dete i/ili novorođenče, zbog čega je ženin imuni sistem morao da bude veoma snažan", kaže dr Altfeld.
I Grubek-Lobenstin povezuje ženski imunitetni odgovor s porođajem i majčinstvom.
"Delotvornost estrogenom ojačanog imuniteta naročito je snažan kod mladih žena nakon puberteta. Smanjuje se s godinama, naročito nakon menopauze", ističe ona.
No, dodaje da testosteron nije jedini razlog zbog kog muškarci virusne prehlade ili gripu podnose teže, postoje i drugi faktori.
"Muškarci se češće nezdravije hrane, generalno su manje disciplinovani kad su u pitanju bolesti, a naročito su nedisciplinovani kad je u pitanju vakcinacija", zaključuje Grubek-Lobenstin.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 2
/
Nezadovoljna zena
Zahtevam da zene teze podnose grip i da umiru i istom, ili vecem broju, od muskaraca!
Dosta smo mi zene bile potlacene.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar