Pojačan apetit, bezvoljnost i manjak energije - moguće posledice kraćih dana

Pretpostavlja se da je povećanje stope depresije povezano sa povratkom na zimsko vreme, kao i kraće dane karakteristične za ovo doba godine.
Pojačan apetit, bezvoljnost i manjak energije - moguće posledice kraćih dana
Foto: Pixabay
Gubitak jednog sata popodnevnog svetla prouzrokuje ili produbljuje depresiju ranjivim pojedincima. Ko od ranije "vuče" depresiju mogao bi da iskusi pogoršanje tegoba.
 
Početkom novembra ujedno počinje da hara i sezonski poremećaj raspoloženja, u narodu poznat kao zimska depresija.
 
Zbog kraćeg dana, neki bi mogli da osete simptome kao što su manjak energije, bezvoljnost, jači apetit, poremećaji spavanja, pojačana želja za slatkim i smanjena seksualna aktivnost.
 
S obzirom na to da je sunca manje, potrebno je uravnotežiti ishranu. U hranu treba uvrstiti namirnice bogate vitaminom D, kao što su riba, goveđa džigerica, žumanca, sir i mlečni proizvodi, neke vrste pečuraka i kvasac.
 
Sa druge strane, zimsko računanje vremena ima i povoljne efekte.
 
Prema naučnicima, utvrđen je smanjen broj saobraćajnih nesreća i niža stopa srčanih udara. Duže spavanje popravlja koncentraciju i štiti srce.  
 
Porodice se u zimskom periodu više druže i razgovaraju, što rezultira boljim odnosima i kvalitetnijim provođenjem zajedničkog vremena. Verovatno je to zato što se manje vremena provodi van kuće zbog nižih temperatura i ranijeg padanja mraka.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • /

    26.10.2020 22:43
    Ako legneš u ponoć i ustaneš u 7, isto je i leti i zimi, i ne znam odakle ta ideja da se zimi spava duže? ili ne znam matematiku. Jutros u 7.30 sunce visoko. U 17h mrak. Protraćenih bar 90 min dnevnog svetla ujutro.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje