Smrtni ishod od kovida kod dijabetičara 50 odsto viši

Šećerna bolest se nezaustavljivo širi, i pored velikog napretka u dijagnostici, terapiji i prevenciji, brojke govore da je Srbiji više od 700.000 osoba ima tu bolest, ali 36 odsto njih i nije svesno da je ima, ukazano je danas na konferenciji povodom obeležavanja Svetskog dana dijabetesa.
Smrtni ishod od kovida kod dijabetičara 50 odsto viši
Foto: Pixabay

Glavna tema ovogodišnjeg obeležavanja je kako smanjiti rizik kod obolelih od virusa kovid 19, a kako je rekao državni sekretar u Ministarstvu zdravlja Mirsad Ðerlek cilj je da se kod građana podigne svest o tome koliko dijabetes može biti opasan, čak da dovede i do invaliditeta.

Prema njegovim rečima, oboleli od dijabetesa su u povećanom riziku, ukoliko obole od virusa korona, pa su neophodan stalni skrining bolesti, konstantno lečenje i, naravno, prevencija.

"Oni su ranjiiva kategorija pacijenata, a broj obolelih je u stalnom porastu i pored velikog napretka u dijagnostici, terapiji i prevenciji. U svetu se više od 460 miliona ljudi suočava sa ovom bolešću", rekao je Ðerlek.

Predsednik stručne komisije za prevenciju dijabetesa Nebojša Lalić kazao je da podaci pokazuju da je smrtni ishod kod pacijenata sa dijabetesom, koji su oboleli od kovida 19, za čak 50 odsto češći, nego kod zaraženih koji nemaju šećernu bolest.

Lalić je rekao da oboleli od dijabetesa tipa 1, čija je bolest pod kontrolom, nemaju veći rizik obolevanja od kovida 19, u odnosu na ukupnu populaciju.

"Uspeh kontrole obolelih od dijabetesa je ne samo na lekarima nego i na celom timu za dijabetes, u kome posebnu ulogu igraju medicinske sestre i tehničari. Oni vrlo često podnose najveći teret lečenja pacijenta", kazao je Lalić.

On je naveo da je 2020. godina, pre pojave virusa korona, bila proglašena godinom medicinskih sestara, što je posebno važno za obolele od dijabetesa, jer mnoge aspekte komunikacije obolelog sa zdravstvenim sistemom upravo preuzima medicinska sestra, ukazao je dr Lalić.

Predsednica Udruženja dijabetičara u Srbiji Milena Jovanović ukazala je da je zbog sve više obolelih od šećerne bolesti, sve veća i odgovornost sestara, ali i celog stručnog tima koji brine o ovim osobama.

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Z

    15.11.2020 11:54
    Žalosno
    Žalosno je što trenutno ne postoji nijedna druga bolest osim C. Sve ostalo se zanemaruje. Moj otac koji ima preko 70 godina ne može da dobije red za pregled prostate!
    Ko preživi pričaće
  • Dragan

    15.11.2020 05:02
    Ah
    Ja sam dijabetičar više od 6g,nemam terapiju jer nema stručnih lekara.Navodno ne daju terapiju jer imam gilbert sindrom (urođena mana rada jetre).A kod nas sve za dijabet utiče na jetru a neka su i smrtonosna.A izsbranog baš zabole za kontrolne preglede poslednji put bio pre 3g.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje