To je znatno slabije dejstvo sod vakcine koju su razvile američke farmaceutske kompanije Pfizer i Moderna, a koje su pokazale 95-postotnu efikasnost.
Međutim, oksfordska vakcina je znatno jeftinija i lakše ju je skladištiti i transportovati. Proces razvoja vakcine koji inače traje i do deset godina britanski istraživači obavili su za otprilike deset meseci, napomenuo je BBC.
Vlada je naručila 100 miliona doza, što je dovoljno za imunizaciju 50 miliona ljudi. U ispitivanjima je učestvovalo više od 20.000 volontera od kojih jedna polovina u Ujedinjenom Kraljevstvu, a druga u Brazilu.
Oksfordska vakcina izazvala je snažan imunološki odgovor kod ljudi u 60-im i 70-im godinama, što budi nadu da bi mogla da pruži dobru zaštitu najugroženijim grupama.
Naučnici koji rade na razvoju vakcine rekli su kako su rezultati druge faze kliničkih ispitivanja, koja je sprovedena na 560 zdravih dobrovoljaca, "ohrabrujući" i da sada rade na trećoj fazi gde se testira da li vakcina može da sprečiti zarazu. Preliminarni rezultati treće faze kliničkih ispitivanja trebalo bi da budu objavljeni narednih nedelja.
Evropska komisija dogovorila je isporuku vakcine sa šest kompanija, od kojih je jedna upravo vakcina Oksforda i kompanije AstraZeneca. Ta britanska firma trebalo bi za zemlje Evropske unije da osigura najmanje 300 miliona doza.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 1
bujke
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar