Otkriven deo mozga zadužen za odustajanje
Naučnici veruju da su otkrili tačan deo mozga koji nam govori kada je došlo vreme da odustanemo, a taj instinktivni impuls je građen vekovima. Naime, isti instinkt koji je sugerisao našim davnim precima da napuste lovište i krenu na bogatije prostore, ljude suvremenog doba navodi da isprobaju, na primer, novu internet stanicu ako prvoj izabranoj stranici treba puno vremena da se otvori na ekranu.
Područje odgovorno za to da u svakoj situaciji procenjuje odnos dobijenog i uloženog nalazi se u prednjem korteksu mozga, a kada je određeni prag dostignut, taj deo mozga šalje signal da bacimo peškir u ring.
Do otkrića su došli američki naučnici sa Univerziteta Djuk posmatrajući ponašanje majmuna koji su bili prisiljeni da odluče da li će ostati s izvorom hrane koji im daje manje količine voćnog soka ili novog izvora koji bi im možda mogao davati veće količine hrane. Skup neurona u prednjem korteksu pokazivao je vremenom povećanje aktivnosti. Nakon što je nivo aktivnosti dostigao određeni prag, majmuni bi se odmah preselili.
"Možemo to opisati kao prag u mozgu koji odlučuje treba li ostati ili otići", kaže profesor Majkl Plat koji je vodio istraživanje.
Tvrdi da se rezultati njihovih eksperimenata podudaraju s tezom evolucijske teorije iz 1976. godine nazvane granična vrednost teorema, koja tvrdi da bi naši pradavni preci ostali duže u grmu kupine ukoliko je udaljenost između grmlja veća. Pokazalo se da ta teza važi i za brojne vrste životinjskog carstva, crve, pčele, ribe i foke.
Profesor Plat kaže da zbog istog mehanizma ugrađenog u mozak danas odustajemo od internet stranica koje se sporo otvaraju i odlazimo na one čiji sadržaj dobijamo brže.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar