Tanja Bokun iz centra "Srce" za 021 priča da je problem kada od sebe i od drugih očekujemo da se radujemo, a ta očekivanja ne budu ispunjena dolazi do praznične depresije.
"Ako nam se inače u životu dešavaju teške stvari, ako patimo, ako imamo neki problem ili nekakve poteškoće, činjenica je da nam je u tom periodu još teže, jer nam se još više čini da se razlikujemo od drugih. Dakle, prividno sve deluje kao da su svi veseli, kao da su svi srećni. Svetla su na sve strane, sve šljašti i blješti, a eto, mi smo sami i usamljeni i prepušteni svojim mislima", priča Tanja.
Ona dodaje da je ova godina još teža zbog pandemije korone. Kriza je trajala skoro čitavu godinu i ostavila duboke tragove, a još uvek se ne nazire kraj. Imamo i manje mogućnosti da budemo bliski sa ljudima oko sebe.
"Nismo jedini kojima se tako nešto dešava, mada nama deluje kao da jesmo. Nama izgleda kao da su drugi zadovoljni i srećni, a samo mi patimo. Nije tako. I drugi se isto osećaju teško. Mislim da je za naše mentalno zdravlje važno da dopustimo sebi da kažemo da nismo okej. Znači da ne krenemo sa imperativom da moramo da budemo srećni, da moramo da budemo zadovoljni i da ovo mora da bude najbolja Nova godina. Ne, sasvim je okej da dopustimo sebi da budemo tužni, da budemo povređeni, da nam neko nedostaje i slične stvari", objašnjava Tanja.
Sagovornica 021 ističe da podrška i bliskost nisu izbrisani pandemijom.
"Podrška, ako smo spremni da prihvatimo svoja osećanja, i te kako postoji u našoj okolini. Dakle sigurno postoji neki prijatelj, rođak, komšija ili neka druga bliska osoba koja je spremna sa nama da razgovara, što može mnogo da pomogne. Iako ne možemo sa nekim fizički možda da se vidimo zato što su udaljeni, zato što nije bezbedno, zato što smo mi bolesni ili zato što je ta osoba bolesna, postoje drugi načini na koje možemo da komuniciramo i ja predlažem da te druge načine koristimo", savetuje Tanja.
Ona takođe preporučuje da se, u slučaju potrebe, javite volonterima centra "Srce", Društvu psihologa Srbije ili bilo kojoj službi koja brine o mentalnom zdravlju ljudi, a koja će raditi tokom praznika.
Korisni kontakti:
1. Centar za pružanje emotivne podrške i prevencije samoubistva "Srce": 0800-300-303
2. Savez Društava Psihoterapeuta Srbije: https://savezpsihoterapeuta.org/korona-virus/
3. Fejsbuk stranica "Čaj sa Gocom"
4. SOS ženski centar za pružanje pomoći ženama i deci žrtvama nasilja 021/422-740 od 17h do 21h. Takođe i brojevi telefona su 069 1936899 i 061 6412992
5. Fejsbuk stranica "Mentalno zdravlje u doba korone" Instituta za javno zdravlje Vojvodine
Tekst je nastao u okviru projekta "Novi Sad odgovoran grad" koji je finansijski podržala Gradska uprava za kulturu. Stavovi izneti u sadržaju nužno ne odražavaju stav gradske uprave.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 3
Bojana
Želim nam svima da, dan po dan, idemo dalje!
Stole
komsinica
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar