Korona i rizik po novorođenčad i trudnice

Trudnice su jedna od ugroženijih kategorija kad je reč o infekciji virusom korona, najviše zbog čestih pregleda i odlazaka u bolnice.
Korona i rizik po novorođenčad i trudnice
Foto: Pixabay
Iz iskustava sa sezonskim gripom, poznato je da u periodu trudnoće telo ima smanjeni odbrambeni mehanizam, pa su češće komplikacije od virusnih infekcija. Svi dosadašnji nalazi pokazuju da trudnice nisu u većem riziku da razviju teže simptome bolesti izazvanom koronom.
 
Međutim, isto tako, i trudnice, kao i drugi, mogu da razviju teške kliničke slike. Trudnice bi trebalo da preduzmu iste mere predostrožnosti za izbegavanje infekcije virusom korona kao i drugi.
 
Infekcija virusom korona nije sama po sebi indikacija za prekid trudnoće. Kod blažih i stabilnih simptoma, trudnoća se, uz strogu kontrolu, može nastaviti do termina porođaja.
 
Pulmolog dr Milan Rančić je za Blic istakao da je  trudnoća  sama po sebi rizična i svaka infekcija može potencijalno da je ugrozi. Opasnost u prvom trimestru je naročito izražena jer je u toku formiranje organa ploda, pa i manje komplikacije mogu dovesti do nepovratnih oštećenja.
 
"U odmaklom stadijumu trudnoće infekcija ugrožava trudnicu po sam ishod porođaja, tako da utiče na funkciju pluća, srca, bubrega, svega što je potrebno da bi se porođaj odvijao adekvatno. Svaka inficirana trudnica je rizik jer u pitanju je ne samo njen život, već i život deteta, a šta je virus uradio plodu često se ne može naslutiti dok se dete ne rodi", navodi ovaj lekar.
 
Poznato je da je period inkubacije virusa korona od dva do 14 dana. Ipak, zaražene osobe mogu da prenesu infekciju i pre izbijanja simptoma, ukoliko su u bliskom kontaktu sa nezaraženom osobom.  
 
Zato se trudnicama savetuje: izbegavanje skupova, smanjenje ličnih kontakata, pojačano vođenje računa o ličnoj higijeni.
 
Potrebno je da se obrate doktoru odmah, ukoliko se pojavi bilo koji od ovih simptoma: povišena temperatura, suvi kašalj, umor i bolovi u mišićima, otežano disanje.
 
Još uvek je nepoznato da li se virus prenosi sa mame na novorođenče, pre, tokom ili posle porođaja. U nekoliko slučajeva beba je bila pozitivna po rođenju, ali nije sigurno utvrđeno da li je bila zaražena vertikalnom transmisijom ili nakon porođaja. Ipak, u nekoliko potvrđenih slučajeva korona virusa kod majke, nijedno novorođenče nije bilo zaraženo virusom, a virus nije detektovan ni u plodovoj vodi, niti u majčinom mleku.
 
Rezultati studije koju su sproveli naučnici sa Oksforda i britanskog Kraljevskog koledža za akušerstvo i ginekologiju upućuju i na to da je mogućnost prenosa infekcije sa majke na bebu niska.
 
Žene koje imaju koronu mogu da doje ako to žele, budući da bliski kontakt i rano dojenje pomažu bebi da napreduje.
 
Potrebno je da tokom dojenja praktikuju respiratornu higijenu, nose masku kada je to moguće, peru ruke pre i posle kontakta sa bebom i redovno čiste i dezinfikuju površine koje dodiruju.
 
Do sada je urađen mali broj studija na ženama koje doje, a zaražene su koronavirusom. U ovim studijama ni kod jedne žene koja doji virus nije detektovan u mleku. I kod drugih virusa, sličnih koronavirusu kao i kod uobičajenih prehlada, gripa, preporučuje se nastavak dojenja jer je ono u interesu i mame i bebe.
 
Da li korona utiče na porođaj?
 
U veoma malom broju slučajeva, trudnice zaražene virusom korona porodile su se prevremeno. Ipak, ne postoje jasne indikacije da se prevremeni porođaj desio zbog tog virusa.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje