Sredstva za čišćenje izazivaju rak dojke

Čistoća (ni)je pola zdravlja! Najnoviji rezultati američkih naučnika pokazali su da razna sredstva i tečnosti za čišćenje, koji se svakodnevno koriste u domaćinstvu, mogu udvostručiti verovatnoću za obolevanje od karcinoma dojke kod žena.
Čistoća (ni)je pola zdravlja! Najnoviji rezultati američkih naučnika pokazali su da razna sredstva i tečnosti za čišćenje, koji se svakodnevno koriste u domaćinstvu, mogu udvostručiti verovatnoću za obolevanje od karcinoma dojke kod žena. Ispitivanje rađeno na uzorku od 1.500 žena pokazalo je da preterana upotreba sredstava za čišćenje i uništavanje insekata, naročito moljaca, ali i osveživača prostora, mogu podstaći rast ćelija raka.

Krivac za opasnost od pojave raka dojke mogao bi, po proceni američkih naučnika, da bude hemijski spoj endokrini hormon (EDC) . On može da utiče na rast ćelija raka, koje su osetljive na estrogen. Čvrstih dokaza o povezanosti karcinoma dojke sa sredstvima za higijenu još nema, jer je istraživanje rađeno na osnovu lične procene ispitivanih žena o količini hemikalija koje su koristile u određenom vremenu. Ali, rezultati ukazuju da je rak dojke koji je hormonski podstaknut češći kod starijih žena.

- U Srbiji je bilo nekoliko prijava kupaca na posledice upotrebe sredstava za higijenu. Primedbe su se odnosile na opadanja kose posle upotrebe šampona, i na rane po rukama od praška za pranje - kaže Petar Bogosavljević, predsednik Pokreta potrošača Beograda. - Roba je uglavnom bila uvozna i odmah je povučena sa rafova.

Potrošač, ukoliko posumnja u kvalitet proizvoda, treba da se javi tržišnoj inspekciji. Bogosavljević savetuje da se obavezno sačuva uzorak proizvoda da bi on mogao da se proveri u nadležnoj laboratoriji. Tržišni inspektorat hitno povlači proizvod a po potrebi pokreće prijave kod nadležnih sudova.

Sredstva za higijenu obuhvataju široku lepezu proizvoda - sredstva za pranje, pomoćna sredstva za pranje i dezinfekciona sredstva. Sa krcatih rafova, uz ljubazne osmehe promoterki, nude nam se „nove, jače formule“ koje bolje čiste, poliraju, dezinfikuju. A da li i truju?

- Neke supstance sadržane u sredstvima za čišćenje dokazano su kancerogene - kaže dr Miodrag Filipović, infektolog. - Nema, međutim, dokaza o posledicama združenih reakcija ovih hemikalija sa, primera radi, hranom punom pesticida. Opasnost je što otrovne supstance kad jednom uđu u organizam, tu ostaju. Male doze ne izazivaju vidljive reakcije, ali veće stvaraju glavobolju, mučninu, vrtoglavicu, uznemirenost, gušobolju. Neke deluju na centralni nervni sistem, dovode do euforije, utiču na motoriku.
  • Mina

    23.06.2011 07:35
    samo prirodno
    Samo treba malo razmisliti svojom glavom i videti da pesticidi - sredstva protiv moljaca, komaraca i sl. ne mogu biti dobri za ljude, kada su vec stetni za insekte. Kao ubijaju insekte, a nama nista? Ma daj...Svima preporucujem da ODMAH prestane sa upotrebom istih, i vec je time puno ucinio za svoje zdravlje.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Zašto su važni pregledi urina

Rezultati osnovnog pregleda urina pokazuju stanje naših bubrega, njegovih izvodnih kanala i mokraćne bešike, a ti rezultati važni su za sve, naročito za trudnice i hronične bolesnike.