Razvijena tehnologija skeniranja mrežnjače za rano otkrivanje autizma

Hongkonški naučnik je razvio tehnologiju skeniranja mrežnjače dece stare najmanje šest godina koja bi mogla da omogući rano otkrivanje autizma ili rizik od razvoja te bolesti i nada se da će do kraja godine uspeti da razvije i komercijalni uređaj.
Razvijena tehnologija skeniranja mrežnjače za rano otkrivanje autizma
Foto: Pixabay
"Skeniranjem mrežnjače može se značajno doprineti ranom otkrivanju autizma i ishodu lečenja dece", rekao je Beni Zi, profesor na Kineskom univerzitetu u Hongkongu.
 
"Važno je rano započeti s intervencijom jer deca još rastu i razvijaju se, što znači da su izgledi za uspeh veći", rekao je Zi.
 
Njegova metoda koristi kameru visoke rezolucije s novim softverom koji analizira kombinaciju faktora, uključujući slojeve vlakana, kao i krvne sudove u oku.
 
"Tehnologija se može koristiti za otkrivanje i prepoznavanje dece koja su podložna razvoju autizma da bi se što pre uključila u programe lečenja", pojasnio je Zi.
 
U sklopu korišćenja nove tehnologije testirano je sedamdesetoro dece, od kojih je 46 već imalo dijagnozu autizma, a u kontrolnoj grupi je bilo 24 dece.
 
Zijevom tehnologijom otkrviena su deca s autizmom u čak 95,7 odsto slučajeva. Prosečan uzrast testirane dece bila je 13 godina, a najmlađa učesnica studije imala je šest godina.
 
Stručnjaci za autizam pozdravili su njegova otkrića, ali kažu da i dalje postoji velika stigma kada je posredi ova bolest jer mnogi roditelji nerado prihvataju činjenicu da njihovo dete boluje od autizma, čak i kada za to postoje vrlo jasni signali.
 
"Mnogi roditelji u početku poriču postojanje autizma kod svog deteta", rekao je dr Kejleb Najt, koji vodi privatni centar za terapiju autistične dece. "Kad bi postojao medicinski test ili biološki marker poput ovoga, to bi roditeljima moglo da olakša prihvatanje dijagnoze autizma pa bi dete brže dobilo medicinsku pomoć."
 
Zee je rekao da je svrha njegovog istraživanja da se obezbedi dodatni stručni alat za profesionalnu procenu koju bi koristili licencirani zdravstveni radnici.
 
Rezultati njegovog otkrića objavljeni su u stručnom medicinskom časopisu "EClinicalMedicine".
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje