U saopštenju povodom 7. aprila, Svetskog dana zdravlja, iz pokreta su upozorili da trećina odraslih građana Srbije konzumira cigarete i druge duvanske proizvode, a da od posledica pušenja u Srbiji svake godine umre više od 15.000 ljudi.
"Građani Srbije moraju imati odgovorniji odnos prema zdravlju, a nadležne institucije mogu u tome pomoći izmenama zakonske regulative o kontroli duvana. Takve mere podrazumevaju zabranu pušenja na svim javnim mestima, unapređenje akciznih politika i zabranu oglašavanja, sponozorisanja i promocije duvanskih proizvoda", naveli su iz pokreta "Balkan bez duvana".
Upozorili su i da je u uslovima pandemije virusa korona, rizik od napredovanja bolesti kod pušača i bivših pušača skoro udvostručen u poređenju s nepušačima.
"Smrtnost od kovid-19 je veća kod ljudi s već postojećim bolestima, uključujući nezarazne bolesti, kao što su kardiovaskularna i hronična respiratorna stanja, rak i dijabetes. Poznato je da je upotreba duvana glavni zajednički faktor rizika povezan sa tim bolestima", piše u saopštenju.
Tekst svečanog obećanja dostupan je na sajtu
SZO. Projekat "Balkan bez duvana" podržava organizacija "Campaign for Tobacco-Free Kids" a započet je u julu 2020. godine sa ciljem smanjenja rasprostranjenosti pušenja putem politike povećanja akciza na duvan i duvanske proizvode. Partneri su organizacije Propulsion iz Srbije, PROI iz Bosne i Hercegovine i Preporod iz Crne Gore.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 10
Ja
Cinjenica
P.S.Zabranite proizvodnju i prodaju (ako smete,jer sledi bombardovanje) i mirna Backa
Miki
Pospešuje metabolizam.
Meni prija.
Kapacitet pluća mi je isti kao i kada sam bio mlađi.
Stres, strah, kao i zaraza strahom je opasna.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar