Svaka treća žena u svetu je na antidepresivima
U jednoj studiji otkriveno je da u Velikoj Britaniji 48 odsto žena koristi antidepresive u poslednjih pet godina, dok 24 procenta pilule uzima duže od deset godina.
Istraživanje koje je inicirala jedna dobrotvorna organizacija ukazalo je na (ne)opravdanost tako čestog propisivanja lekova za depresiju.
Tri od pet žena ne dobije nikakvu alternativu od svog lekara, dok jedna od četiri koje koriste antidepresive, čeka više od godinu dana na promenu leka ili prekid terapije.
Za loše mentalno zdravlje i dalje se vezuje mnogo predrasuda, pa mnoge žene strahuju od toga da njihova porodica ili prijatelji ne saznaju za takve probleme.
Studija je otkrila da čak 18 odsto žena krije od porodice da uzima tablete, dok jedna od deset svoju dijagnozu drži u tajnosti od partnera.
Ljudi koji pate od depresije imaju hemijski disbalans u mozgu, koji ponovo treba da uspostave antidepresivi.
Oni podižu nivo neurotransmitera serotonina i dopamina, ali za njihovo delovanje potrebna je neprekidna upotreba od dve do četiri nedelje.
Tačno je da antidepresivi mogu olakšati fizičku osnovu ovog poremećaja, ali ne utiču na duhovno stanje pacijenta i na uzrok depresije.
“Platform 51”, organizacija za podršku ženama koja je i inicirala istraživanje, insistira na većim pravima pacijentkinja i mogućnosti izbora lečenja.
Takođe, stručnjaci savetuju lekare da lekove propisuju u kombinaciji sa psiho terapijom.
Kod blagih depresija, razgovori sa psihologom mogu biti i dovoljni da se ublaže njihovi simptomi.
Trenutne preporuke su da antidepresive pacijent mora uzimati minimum šest meseci od uspostavljanja dijagnoze, ali nipošto dugoročno.
Što je upotreba takvih lekova duža, to je rizik za ponovni povratak depresije posle prekida uzimanja veći.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar