Moguće je trajno zaboraviti neprijatne događaje
Oni su ispitanike podvrgli EEG snimanju i pratili koji su im delovi mozga aktivni kada pokušavaju nešto da zaborave, a najzanimljivije od svega je što su mogli da preciziraju trenutak kada je neka uspomena "zaboravljena".
Dugotrajno potiskivanje određenih uspomena je efikasan način da ih izbrišemo iz sećanja, kažu naučnici.
Tim stručnjaka sa Univerziteta Lund u Švedskoj kaže da bi ovladavanje ovom tehnikom bilo veoma korisno za ljude koje pate od depresije ili posttraumatskog stresnog poremećaja, jer neprekidna borba sa uznemirujućim ili traumatskim uspomenama ima poguban efekat na mentalno zdravlje. "Naši dobrovoljci su bili obučavani da zaboravljaju neutralne informacije u kontrolisanim uslovima u laboratoriji. Trening za zaboravljanje traumatskih događaja bio bi složeniji", objašnjava rukovodilac istraživanja Gerd Valdhauzer.
"Naša studija ja pokazala da snagom volje možemo da zaboravimo određene stvari. EEG merenja su takođe zabeležila tačan momenat kada je uspomena potisnuta".
Prema njegovim rečima, sećanje se vraća nakon nekoliko sati, ali što se informacija češće potiskuje, to se teže vraća u svest. "Kada bi uspomene bile suzbijane tokom dužeg perioda, bilo bi ih veoma teško vratiti u sećanje", kaže Valdhauzer.
Komentari 1
Hmm
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar