Mnogo pušača ima i u Srbiji - prema novoj Lansetovoj studiji, po procentu žena pušača, ispred naše zemlje nalaze se samo Grenland i Nauru. Osim toga, dostignuta je rodna ravnopravnost među pušačima u Srbiji, zabeležena još samo u Švedskoj i na Islandu.
U studiji koju je objavio Lanset navodi se da u Srbiji ima 37,8 odsto žena pušača, a veći procenat zabeležen je samo na Grenlandu i Nauruu, zemljama koje imaju mnogo manje stanovnika.
Uprkos svojoj velikoj površini, na Grenlandu živi oko 50.000 stanovnika, dok u ostrvskoj državi Nauruu živi nešto više od 12.000 stanovnika.
Kada je reč o odnosu pušača prema polu, mala je razlika u procentima između muškaraca i žena pušača u Srbiji. Cigare redovno konzumira 38,8 odsto muškaraca, što je za samo jedan procenat više u odnosu na žene.
Veći procenat žena pušača zabeležen je samo u Švedskoj, gde je registrovano 14,4 odsto žena naspram 12,4 procenata muškaraca koji puše. Nešto je manja razlika na Islandu - puši 15,8 odsto muškaraca, a 15,1 odsto žena.
Visok procenat pušača beleži se i u zemljama okruženja. U Hrvatskoj puši 39,1 odsto muškaraca, a procenat žena pušača nalazi se na 32,6; u BiH je 45,1 odsto muškaraca pušača, a žene su na 30,5 procenata.
U Crnoj Gori je zabeleženo 37,5 odsto muškaraca pušača naspram 32,7 procenata žena, dok je u Severnoj Makedoniji taj procenat 47,1 prema 31 odsto u korist muškaraca. U Sloveniji puši 29,8 odsto muškaraca i 24,8 procenata žena.
U studiji se navodi da su napori da se smanji broj pušača bez uticaja zbog toga što se broj stanovnika na planeti povećao od 1990. godine i da bi vlade morale da utiču na smanjenje broja pušača među mladima, koji su podložni zavisnosti.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 3
Veki
gradjaninX
pa u Srbiji
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar