Kod pacijenata obolelih od kovida još ranije je uočen veći rizik od nastanka krvnih ugrušaka u organizmu, posebno u plućima.
Između novembra prošle godine i marta 2021. sprovedena je velika studija na 15.000 pacijenata primljenih u bolnice zbog kovida 19, a svrha je bila da se proveri delotvornost aspirina, leka koji se uveliko koristi za sprečavanje ugrušaka kod postojanja nekih drugih bolesti.
U sklopu studije ukupno je 7.351 pacijent primao 150 miligrama aspirina dnevno, a 7.451 njih nije pilo aspirin. Izbor je bio nasumičan.
Naučnici nisu otkrili dokaze po kojima je aspirin smanjio smrtnost, ali uočeno je da su pacijenti kojima je aspirin dat nešto kraće boravili u bolnicama, tačnije osam dana kraće od uobičajenih devet, i nakon 28 dana više njih je otpušteno iz bolnice, pošto su preživeli bolest (75 odsto prema 74).
Petar Hobi, profesor zaraznih bolesti na Oksfordu i jedan od autora istraživanja, rekao je da su ove razlike zanemarljive da bi opravdale široku upotrebu aspirina među pacijentima obolelim od kovida. Njegov kolega Martin Landri, profesor epidemiologije, izjavio je da ga je razočarala činjenica da se jedan tako jeftin i rasprostranjen lek pokazao neefikasnim u ovom slučaju.
"Ali upravo su zbog toga ovakva istraživanja važna, da bismo ustanovili koje terapije deluju, a koje ne", istakao je on.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 3
Zena
Jasa
naravno da lekza Kovid , mora biti veoma skup .
makar to bio taj isti aspirin !
Milan
Ostalo je propaganda za neki novi skupi lek koji će da proglase efikasnim...a koji je u osnovi - aspirin...!
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar