Blago uvećanje limfnih čvorova nakon vakcinacije je prolaznog karaktera i nije razlog za paniku, piše Istinomer.
Nakon izvršene imunizacije na novi virus korona mogu se očekivati blagi i kratkotrajni neželjni efekti, poput povišene temperature ili bola u mišićima. Iako je svaki od efekata zdrava reakcija imunog sistema, jedan od njih — blago otečeni limfni čvorovi ispod pazuha — postali su razlog zbog kojih se vakcine na društvenim mrežama i regionalnim portalima neosnovano povezuju sa rakom dojke.
pak, reakcija limfnih čvorova nije ekskluziva kovid imunizacije. Mnoge vakcine koje prouzrokuju intenzivniji imuni odgovor, poput onih za HPV, herpes zoster, tetanus, ali i protiv gripa, izvesno će uticati i na kratkotrajno uvećanje limfnih čvorova — i to uglavnom ispod pazuha ruke u koju smo primili vakcinu, piše Istinomer.
Radiolozima je u poslednjih nekoliko godina poznat slučaj podudaranja meseca borbe protiv raka dojke i sezonske vakcine protiv gripa. U to vreme mnoge žene odlaze na preglede sa uvećanim čvorovima, upravo zbog vakcine protiv gripa.
Kako bi se izbegao stres nakon lažno pozitivnog rezultata na mamogramu, ali i finansijski i vremenski trošak dodatnih ispitivanja, savet specijalista je da se pregledi ili vakcinacije zakažu u skladu s prioritetima osobe. Ukoliko primetite iznenadne promene ili bol u grudima, pregled dojki biće prioritetniji u odnosu na vakcinaciju. U suprotnom, preporuka je da se radiološki pregled grudi zakazuje 4-6 nedelja nakon druge primljene doze vakcine.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar