Da li se trujemo voćem i povrćem?

Zdrava ishrana nezamisliva je bez voća i povrća.
Zdrava ishrana nezamisliva je bez voća i povrća.

Njihova uloga u lečenju, kao i očuvanju zdravlja je nesporna, zahvalni su zbog brzine i jednostavnosti pripreme, poželjni uz svaki obrok, a s njihovim unosom u organizam, tako da osetimo štetne posledice, teško se može preterati. Ipak, u vremenu kada se o zaštiti životne sredine malo vodi računa, a u cilju profita ne biraju sredstva da se povećaju prinosi, potrebno je zapitati se koliko je voće i povrće zapravo zdravo, odnosno da li može da naškodi zdravlju.

Novosađani s kojima smo razgovarali, uglavnom kažu da su svesni opasnosti koja preti od otrova kojima se tretira voće i povrće, ali da zbog toga nisu previše zabrinuti.

"Pravo da vam kažem, više nisam sigurna, s obzirom na to da mi je otprilike poznato koliko puta godišnje mora da se prska"

"Ne kupujem voće i povrće, već donosim sa sela, tako da ne brinem"

"Ne plašim se da je voće otrovno. Volim voće, tako da ga redovno konzumiram. Uglavnom operem, ali ga i oljuštim, tako da je to neka mera prevencije"

"Operem ga pa šta bude. Nisam baš toliko mlada da se moram čuvati"

Novi Sad bez uzoraka otrovnog voća i povrća

Da razloga za brigu nema, pokazuju rezultati kontrola, koje sprovode državni organi. Načelnik republičke Fitosanitarne inspekcije, Nebojša Milosavljević, za Radio 021 kaže da nedozvoljena koncentracija otrova, od početka ove i tokom prošle godine, nije otkrivena ni u jednom uzorku voća i povrća, uzorkovanog u Novom Sadu.

"Kontrola se sprovodi na području cele Repulike Srbije, pre svega u velikim gradovima, na velikim tržnicama. Sprovodi se povremeno i kod proizvođača. Plan uzimanja uzoraka je na godišnjem nivou, a pravi se shodno pojavljivanju voća i povrća na tržištu, odnosno njihovog zrenja i konzumiranja", kaže Milosavljević.

Dobro operite voće i povrće i ne brinite

Ipak, Nacionalna organizacija za zaštitu potrošača, poslednjih meseci nije uključena u kontrolisanje, a predsednik ove organizacije, Goran Papović, kaže da s tim u vezi čekaju odgovor resornog ministarstva.

"Ranije kontrole su pokazale da je situacija dosta dobra, da su proizvođači umereniji u korišćenju pesticida, odnosno herbicida, fungicida i svega ostalog", kaže Papović.

Kada je reč o kontroli otrova u voću i povrću, treba dodati da su naši standardi u ovoj oblasti u potpunosti usklađeni s evropskim, ali i da same kontrole nisu toliko česte. Tako je tokom prošle godine u Srbiji na analizu poslato samo 200 uzoraka voća i povrća, od čega je u pet otkrivena pojačana koncentracija otrova. U Novom Sadu je od početka godine analizirano desetak uzoraka, a kako ni u jednom nije bilo nedozvoljene količine otrova, može se zaključiti da je temeljno pranje voća i povrća, dovoljna garancija da nam ono ne može naškoditi. (Dejan Stojičić)

  • Bački agronom

    29.07.2011 18:43
    Glad?
    Najkraće!!!???
    Mora da se prska!!!!!!
  • čistoća

    28.07.2011 13:45
    Maja 4 meseca nije prala frižider ?????
    Tu je najmanji problem zalutala voćka.
  • Dr Petrovic @ Maja

    26.07.2011 16:51
    O tome i pricamo
    Napravite eksperiment: kupite na razlicitim mestima paradajz, narandze, breskve ( breskve se NAROCITO spricaju )i ostavite ih da stoje , slikajte i vodite dnevnik.
    Meni je paradajz stajao 4 nedelje a da nije istrulio. Tek-tek malicko mu je kora bila smezurana. NIKADA nije istrulio, ni posle 10 nedelja. Onda sam ga bacio.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Zašto su važni pregledi urina

Rezultati osnovnog pregleda urina pokazuju stanje naših bubrega, njegovih izvodnih kanala i mokraćne bešike, a ti rezultati važni su za sve, naročito za trudnice i hronične bolesnike.