Naime, naučnici upozoravaju da neke od ovih malih promena koje nam se dešavaju tokom godina ne bi trebalo zanemariti, jer način na koji vozite može ukazivati na ranu fazu Alchajmerove bolesti.
Da bi to dokazali, sproveli su eksperiment u kojem je grupa vozača starijih od 65 godina u Misuriju, u SAD, pristala da im godinu dana prate svaku vožnju GPS-om.
Cilj studije "Drives" - koji su na Univerzitetu u Vašingtonu u Sent Luisu predvodili Ketrin Ro i Ganeš Babulal, a finansirali su ga Nacionalni institut za starenje - prema BBC-u je trebalo da sazna da li samo proučavanje navika ove grupe vozača može da otkrije početak bolesti - bez potreba za invazivnim ili skupim medicinskim postupcima.
Nakon godinu dana prikupljanja informacija, naučnici su uvereni da mogu.
Među 139 ljudi uključenih u studiju, medicinski testovi su već pokazali da je oko polovine njih imalo vrlo ranu ili pretkliničku Alchajmerovu bolest. Druga polovina nije.
Analiza njihove vožnje otkrila je vidljive razlike između dve grupe. Konkretno, oni sa pretkliničkom Alchajmerovom bolešću vozili su sporije, napravili su nagle promene smera vožnje, vozili manje noću i ukupno prešli manje kilometara. Tokom vožnje posetili su manje različitih destinacija, držeći se uvek istih, već poznatih ruta.
Koristeći podatke o vožnji, naučnici su uspeli da osmisle model koji bi mogao da predvidi verovatnoću da neko ima pretkliničku sliku Alchajmerove bolesti koristeći samo podatke o starosti vozača i njegove GPS podatke o vožnji.
Ispostavilo se da je tačno 86 odsto.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 3
Bike
Обсервер
sinji rob
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar