Zbog toga su naučnici pokušali da otkriju da li i kovid-19 prati sličan sezonski obrazac kao grip.
Da bi došli do odgovora na ovo pitanje, prenosi Gardijan, naučnici su uporedili stope zaraze virusom korona u periodu od marta 2020. do marta ove godine u pet zemalja – Kanadi, Nemačkoj, Indiji, Etiopiji i Čileu – uzimajući u obzir dnevne vrednosti temperature, vlažnosti vazduha, ultravioletnog zračenja i kapaciteta isušivanja vazduha (merenje koliko brzo isparavaju kapljice u vazduhu).
Došli su do zaključka da je u zemljama sa umerenom klimom kovid 19 bio na vrhuncu tokom zimskih meseci, kada su temperature i vlažnost vazduha niski, prenosi Danas.
S druge strane, u zemljama sa tropskom klimom broj slučajeva je bio najviši tokom letnje sezone monsuna, kada je vlažnost vazduha veoma velika.
Rezultati ovog istraživanja, koji su objavljeni u naučnom časopisu "GeoHealth", pokazali su da postoje dve varijable – nivo ultravioletnog zračenja i kapacitet isušivanja vazduha – koje su dosledno u korelaciji sa nivoima zaraze u svim zemljama.
Jako sunce i brzo isparavanje se povezuju sa opadanjem broja zaraženih, dok oblačno nebo i sporo isparavaje pomažu širenju virusa.
Predviđanje sezonskih obrazaca kovida 19 će biti od velikog značaja za borbu protiv širenja zaraze – tako što će, na primer, obezbediti da buster vakcine budu davane pre početka vrhunca sezone – ali sezonalnost je samo jedan od mnogih faktora, i ne bi trebalo da "spustimo gard" samo zato što je sunčan dan, kažu naučnici.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar