Svaka osma žena u Srbiji oboli od karcinoma dojke, važan samopregled

Radiolog Ivana Kostadinović izjavila je danas da svaka osma žena u Srbiji oboli od karcinoma dojke.
Svaka osma žena u Srbiji oboli od karcinoma dojke, važan samopregled
Foto: Pixabay
Kako je dodala, u trenutku postavljanja dijagnoze gotovo četvrtini njih se dijagnostikuje bolest u odmaklom stadijumu.
 
Kostadinović je navela da je stopa obolevanja od ove bolesti u našoj zemlji je veoma visoka, što nas stavlja na neslavno drugo mesto u Evropi.
 
"Ipak, statistika pokazuje da je ova bolest izlečiva u 90 odsto slučajeva ukoliko se otkrije na vreme. Upravo zato, za rano postavljanje dijagnoze i uspešno lečenje ključni su samostalni i preventivni pregledi dojki", istakla je Kostadinović. 
 
Po njenim rečima, samopregled dojki svaka žena treba da radi jednom mesečno.
 
"Kod žena koje imaju menstruaciju pregled se radi odmah po završetku, od sedmog do dvanaestog dana ciklusa. Prilikom samopregleda važno je obratiti pažnju na simetričnost dojki i izgled kože, ali i na eventualnu pojavu crvenila, neravnina i sekrecije", kazala je dr Kostadinović na online vebinaru povodom obeležavanja meseca borbe protiv raka dojke na temu "Dijagnostika dojke juče, danas i sutra". 
 
Među najčešćim simptomima, dodala je, koji ukazuju na oboljenje od karcinoma dojki jesu otvrdnuće koje je često bezbolno, zatim grudvice, promene oblika i veličine dojki, kao i iscedak iz bradavice i naboranost kože, poznata i kao takozvana pomorandžina kora. 
 
Kod žena koje su imale bliskog srodnika obolelog od karcinoma dojke, prva mamografija treba da se uradi u godinama kada je žena barem deset godina mlađa nego što je bio blizak srodnik u trenutku obolevanja. 
 
"Žene često zakasne na prve preglede baš iz razloga što ih ništa ne boli. To je velika greška, jer upravo one najgore, zloćudne promene uglavnom ne izazivaju bol ili nas bole u već poprilično odmaklom stadijumu bolesti. Koliko je ova bolest učestala govori i podatak da svakog dana u našoj zemlji čak 13 žena dobije dijagnozu karcinoma dojke, što je brojka koja sama po sebi naglašava važnost prevencije i vođenja računa", zaključila je dr Kostadinović.
  • Nana

    26.10.2021 17:40
    COVID-19
    Sve zatvoreno, više umrlih imamo kao posledicu COVID-19, jer ni dijagnostika ni terapija ne radi. Daleko manji broj umrlih je od COVID-19. A zna se koliko znači rana dijagnoza. Na žalost, tuga nam je sudbina.
  • 9

    26.10.2021 15:55
    Mamografija
    se nekad obavljala u sklopu sistematskog.
    Ove godine je vozilo bilo u centru izuzetno kratko i
    loše medijski propraćeno . N apregled se moglo
    samo po spisku za koji niko negde nije obnarodovao
    kako se do njega stiže. Deljeni su
    vaučeri za "privatnike" do kojih se takođe nije moglo
    doći. Cena kod privatnika
    je "samo" 5000din + kompletan pregled
    ginekologa 6000din. Najbitnija je prevencija
    na kojoj ekonomski tigar ne radi ništa, naravno
    pa njemu ne treba mamografija nego statistika.
    Toliko o prevenciji.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Zašto su važni pregledi urina

Rezultati osnovnog pregleda urina pokazuju stanje naših bubrega, njegovih izvodnih kanala i mokraćne bešike, a ti rezultati važni su za sve, naročito za trudnice i hronične bolesnike.