Što češće ptica droplja "flertuje" u ritualu parenja, to će joj plodnost biti sve slabija. Naučnici veruju da je isti slučaj i sa muškarcima koji se ponašaju kao Kazanove.
Prepuštanje otvorenom seksualnom ponašanju može da dovede do preranog starenja kod muškaraca zbog "izgaranja", smatraju naučnici koji studiraju plodnost kod ptica.
Desetogodišnji istraživački program u seksualnom životu droplji, ptica sa veoma kitnjastim načinom udvaranja, pokazali su drastičan pad u kvalitetu sperme kod mužjaka koji su se više trudili da zadive ženke. Studija u kojoj je posmatrano više od 1.700 severnoameričkih droplji pokazala je da što češće mužjaci obavljaju ritual parenja, to je kvalitet sperme lošiji, a naučnici veruju da je problem u starenju.
"Posle šest godina počinju da proizvode mnogo manju količinu sperme, a spermatozoidi su češće nepokretni ili abnormalni. Ali ključni nalaz je da mužjaci koji ulože najveći napor da zavedu ženke u svojim mlađim godinama sagorevaju brže i zato imaju pad nataliteta", objašnjava vođa istraživanja dr Brajan Preston za BBC.
Ptice, koje spadaju u ugrožene vrste, odgajane su u zatočeništvu u Abu Dabiju u Ujedinjenim Arapskim Emiratima, kao deo programa dizajniranog da se poveća njihov broj u divljini. Droplje su bile dobre za izučavanje zato što žive dugo, a istraživanje je obuhvatilo ptice starosti od jedne do 24 godine.
Muškarci mogu da se šepure čak 18 sati dnevno, šest meseci u godini. Doktor Preston, sa Univerziteta Burgundije u Francuskoj, sa svojim timom merio je dužinu šepurenja svakog mužjaka, a onda uporedio sa promenama u plodnosti, što je obično povezano sa starenjem. Što je više vremena mužjak proveo u šepurenju, to je dramatičniji pad zabeležen u njihovoj plodnosti. Doktor Preston kaže da je ubrzano starenje mogućnosti rasplodnje ptica normalna prirodna selekcija. (S media)
Komentari 1
haha
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar