Istovremeno, ovo saznanje otvaraju mogućnost za personalizovani pristup lečenju.
Oko 60 odsto ljudi južnoazijskog porekla ima takav visokorizični gen, rekli su u naučnici sa Univerziteta u Oksfordu, dodajući da otkriće delom pojašnjava velik broj smrtnih slučajeva od posledica kovida u nekim britanskim zajednicama, ali i na indijskom potkontinentu.
Naučnici su otkrili da taj rizik nije veći zbog razlike u genetskom kodiranju proteina, već zbog razlika u DNK koja stvara svojevrstan "prekidač" i pritom aktivira gen.
Taj genetski signal verovatno će delovati na ćelije u plućima, dok visokorizična verzija otkrivenog gena, nazvana LZTFL1, verovatno sprečava ćelije koje "oblažu" disajne puteve i pluća da ispravno reaguju na virus.
Ali, visokorizična verzija gena ne utiče na imunski sistem organizma koji stvara antitela da bi se borio protiv infekcije, rekli su istraživači.
Oni su takođe Istakli da bi osobe koje u sebi nose ovu verziju gena trebalo normalno da reaguju na dostupne vakcine.
"Studija upućuje na to da je kritičan način na koji pluća reaguju na infekciju. To je značajno jer je većina lečenja koja se primenjuju fokusirana na izmenu načina na koji imuni sistem reaguje na virus", rekao je koautor studije, profesor Džejms Dejvis.
Rezultati istraživanja objavljeni su u stručnom časopisu "Nature Genetics".
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 3
zanimlivosti
Dragana D
9
Ili barem onaj koji sprečava smrtnost izazvanu s.s pošasti?
Sigurno bi se vakcinisalo 6 500 000 -700 000- skupštinski
odbornici ljudi.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar