Građani Srbije ne jedu svakog dana voće, van posla se nerado bave fizičkim aktivnostima, u malom procentu vežbaju, pa čak i voze bicikl, ali zato svaki četvrti puši, a gotovo pola nacije ne beži ni od alkohola.
Svega 41,8 odsto građana pije bar jednu šolju mleka i/ili mlečnih proizvoda dnevno, dok je 2013. godine ovaj procenat premašivao polovinu nacije. Najređe to čine najsiromašniji, ispitanici nižeg stepena obrazovanja i stanovnici vangradskih naselja.
Hleb svakog dana koristi 86,2 odsto nacije, češće muškarci, stariji od 65 godina, stanovnici južne i istočne Srbije, najsiromašniji. Korišćenje životinjskih masti za pripremanje obroka povećano je za 14 odsto u odnosu na 2013. (kod 39,2 procenata građana), dok voće svakodnevno jede tek 39,4 odsto njih.
Povrće je zastupljeno sedam puta nedeljno na trpezi polovine ispitanika. Znatno češće voće i povrće jedu stanovnici Beograda, kao i oni višeg obrazovanja i boljeg materijalnog statusa.
Što se tiče fizičkih aktivnosti, najveći broj građana (46,3 odsto) u toku radnih aktivnosti izložen je umerenom fizičkom naporu. Lakom naporu je izloženo 41,1 odsto ljudi (uglavnom sedenje ili stajanje), dok je teškom radu izloženo 9,8 odsto. Svakodnevno hodanje u trajanju od najmanje 10 minuta upražnjava 75,2 odsto populacije, a vožnju bicikla devet odsto. Ovde dominiraju Vojvođani sa 23,5 odsto. Samo 9,7 odsto stanovnika Srbije provodi bar 30 minuta dnevno u hodanju ili vožnji bicikla.
Zanimljivo je da naši građani prosečno sede 4,7 sati dnevno, najviše u Beogradu (5,8 sati). Takozvanom ekscesivnom sedentarnom stilu života (sedenje 420 i više minuta tokom uobičajenog dana) izloženo je 23 odsto stanovništva, odnosno svaki četvrti.
Takođe, svaki četvrti puši, a 31,9 odsto starijih od 15 godina to čini svakodnevno ili često. Kod nas je upotreba duvana već niz godina jedan od najzastupljenijih faktora rizika po zdravlje. U godini koja je prethodila istraživanju svaki četvrti pušač je pokušao da ostavi duvan, svaki drugi je bio zabrinut za sopstveno zdravlje, a samo trećina je dobila savet lekara da se odrekne ove navike. U Srbiji 49,3 odsto stanovnika pije alkohol, dok ga 39,3 odsto nikada nije probalo.
Bar jednom mesečno ekscesivno (više od šest pića zaredom) pije 9,2 odsto stanovništva, što je niži procenat od proseka EU. Najviše se napijaju Norvežani – njih 73,4 odsto, Danci (28,7) i Rumuni (23,9). Prosek EU je 14,8, a iznad nas su i Slovenci i Hrvati sa 18,2, odnosno 12,6 odsto populacije. U Srbiji zabrinjava to što svaki šesti adolescent najmanje jednom ekscesivno pije, bez obzira na pol.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 3
Pikac
Fubar
Bome
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar