VIDEO: Evo kako izgleda kamen u bubregu

Mnogi su osetili ili barem čuli koliko je bolno kad bubrežni kamen prolazi mokraćnim kanalima.

Sada, zahvaljujući jednoj korisnici društvene mreže Tiktok možete videti i kako taj kamen izgleda.

Tiktokerka Loren Arou objavila je snimak kamena koji je izbacio njen dečko.
"Moj siroti dečko je ovo izbacio. Nisam znala da bubrežni kamenčići mogu biti tako zli. Pogledajte taj oštar vrh", napisala je ona u objavi.
 
Video je pregledan 7,2 miliona puta, a mnogi su priznali da zapravo prvi put vide kako izgleda bubrežni kamen. Bilo je i onih koji su izneli svoja iskustva.
 
"Ja sam mislio da ću umreti kad sam ga imao pre dve godine", napisao je jedan korisnik.
 
Arou je sa svojim dečkom kasnije snimila video u kojem je on odgovarao na neka od najčešćih pitanja. Tako je, između ostalog, rekao da je bol prouzrokovan ovim kamenom bio zapravo blag u poređenju sa nekim koje je ranije izbacio.
 
Šta je bubrežni kamen?
 
Kamen nastaje usled visoke koncentracije soli i drugih minerala u bubrežnim kanalima. Vremenom se mogu oblikovati celine koje su veličine zrna peska, sitnog šljunka, ali i kamen većih dimenzija.
 
Bubrežni kamenac izbacuje se kroz urin, ali nekada se javi na mestima iz kojih je izbacivanje skoro nemoguće. Reč je o uskim delovima mokraćnog kanala koji vode od bubrega do mokraćne bešike. Veći komadi mogu u potpunosti blokirati put mokraći, a bolovi su nepodnošljivi.
 
Zbog toga neki stručnjaci tvrde da je bol prouzrokovan bubrežnim kamencem gori od porođajnih bolova.
 
Postoje slučajevi stvaranja bubrežnog kamenca koji ne izazivaju smetnje. Sve dok ne izaziva infekcije ili ometa funkciju bubrega, teško ga je otkriti.
 
Bubrežni kamenac nastaje zbog različitih faktora. Ishrana, gazirana pića i genetika mogu uticati na njegovo oblikovanje.
 
Jedan je od najčešćih uzroka dehidracije, a redovno unošenje optimalne količine tečnosti u telo smanjiće rizik od stvaranja bubrežnog kamenca.
 
Ako sumnjate na bubrežni kamenac, dobro je znati da su najčešći simptomi bol u leđima, bokovima ili preponama, nemir, učestalo mokrenje, krv u mokraći, bol i peckanje pri mokrenju i temperatura.
 
Kada posetiti lekara?
 
Ljudi pomoć potraže tek kada muke zbog bubrežnog kamenca postanu nesnosne. Tegobe upoređuju sa umiranjem, a ako osetite neke od spomenutih simptoma, odmah posetite lekara.
 
Pojedini urolozi preporučuju uzimanje lekova i povećani unos tečnosti. To pomaže prilikom ispiranja pojedinih vrsta bubrežnih kamenaca pa se problem rešava bez hirurške intervencije. Ograničeni unos soli i uzimanje tečnosti u većim količinama smanjiće rizik od nastanka bubrežnog kamenca.
  • Lucija

    11.06.2024 22:33
    Xx
    Gdje je video
  • Kamenčić

    18.12.2021 12:05
    Preventivno piti Rovatinex, kada počnu bolovi sesti u kadu tople vode, piti pivo ili jesti lubenice, sve prođe bezbolno.
  • Milica

    17.12.2021 08:44
    ?
    a gde je video?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Zašto su važni pregledi urina

Rezultati osnovnog pregleda urina pokazuju stanje naših bubrega, njegovih izvodnih kanala i mokraćne bešike, a ti rezultati važni su za sve, naročito za trudnice i hronične bolesnike.