Šta je flurona i koliko je opasna?
Flurona nije nova strašna varijanta koronavirusa i to nije službeni medicinski izraz, ali fenomen istovremene zaraze gripom i koronavirusom je stvaran i medicinsku zajednicu nimalo ne iznenađuje.
Foto: Pixabay
Sinoć je objavljeno da je registrovana i u Srbiji.
Osoba može da bude istovremeno zaražena sa više virusa ili virusom i nekom vrstom patogena poput bakterije ili parazita.
"To je prirodna pojava", rekla je Izabela Katadori, vanredna profesorka biologije pri Univerzitetu u Pensilvaniji. To ne znači da zarazu ne treba izbegavati.
Kada su britanski naučnici pre gotovo dve godine otkrili prve slučajeve simultane zaraze gripom i virusom kovida, izračunali su da kod ovih pacijenata postoji dvostruko veća mogućnost od smrtnog ishoda nego kod zaraženih samo koronavirusom.
Do sada su u pandemiji istovremene zaraze bile retka pojava, posebno prošle zime kada je broj slučajeva zaraze gripom bio iznenađujuće nizak (ovaj trend stručnjaci su pripisali fizičkom distanciranju).
Slučajevi gripa ove zime su ipak u porastu, pa stručnjaci savetuju da se svakako poduzme sve da se "koinfekcija" izbegne. Oba virusa šire se vazduhom, pa je izbegavanje gužve i loše provetrenih mesta, uz nošenje maske, najbolji način za izbegavanje zaraze ovim virusima. Za oba stanja postoje efikasne vakcine.
"Ovogodišnje vakcine za grip nisu savršene za varijante gripa u cirkulaciji, ali to nije razlog da ne primite vakcinu", kaže Tomas Fekete, profesor pri Kacovoj školi medicine Univerziteta u Tempeu.
Svaka odbrana od virusa pomaže kako pojedincima, tako i drugima koji možda spadaju u ranjivije grupe.
"Uz to što smanjujete rizik od zaraze za sebe, štitite i ljude u svojoj okolini", dodao je profesor. Iako su infekcije sa više virusa istovremeno uobičajene, pojedinosti o tome kako imunski sistem reaguje su komplikovane i zavise od faktorima kao što su vreme zaraze i tip virusa.
Kako je nastao izraz flurona?
Teško je kazati. Među prvima koji su počeli da koriste ovaj izraz je kolumnist "Jerusalem Posta", prije više od godinu dana.
Naziv je kovanica engleskog naziva za grip (flu) i korone. Izraz nije dobio na popularnosti do ovog meseca, verovatno kao odgovor na novinske naslove o takvom slučaju u Izraelu. Nije trebalo dugo da ovaj izraz postane zanimljivi da češće počne da se upotrebljava.
Drugi su upozorili kako bi ova kovanica mogla da navede ljude na pogrešan zaključak, da smo suočeni sa nekim novim hibridnim virusom. Važno je opet napomenuti da se ne radi o istoj vrsti virusa niti da se oni mogu spojiti u neku vrstu supervirusa. Svaki virus sadrži genetska uputstva koja mu omogućuju kopiranje samo sebe samog.
Kako je moguća zaraza i jednim i drugim virusom istovremeno?
Na isti način kao što možete da budete zaraženi samo jednim virusom, možete i sa dva: izlaganjem.
Ako se osoba nalazi na mestu na kom kruže virusi, to jest, svakom mestu na kom ima drugih ljudi, može da bude izložena zarazi i jednog i drugog virusa, Ili čak i više. Idealno bi bilo da oni koji se osećaju bolesno ostanu kod kuće i smanje mogućnost zaraze drugim virusom.
Problematično je što virusi imaju period inkubacije koji može trajati nekoliko dana, a u tom periodu ćelije virusa se umnožavaju u telu pre pojave ikakvih simptoma bolesti. Lako se može dogoditi da se neko zarazi sa više virusa pre nego uopšte oseti ikakve simptome i izoluje se.
Kovid je jedan od virusa koji imaju dug predsimptomatski period koji može da potraje i do četiri dana, iako se pokazalo da kod omikrona varijante simptoma nastupaju nešto brže.
Ako ste često u većim grupama ljudi, istovremena zaraza gripom i koronavirusom nije ništa neobično, naročito ako ne nosite masku. Ovi respiratorni virusi najčešće u organizam ulaze kroz nosne otvore. Ponekad uspeju da se "zakače" za ćelije u disajnim putevima nakon čega probijaju ćelijsku membranu, otimaju njenu mašineriju i počinju da se umnožavaju, što je i sama definicija infekcije.
Da li će istovremenom zarazom bolest biti jača?
To zavisi od tajminga. Ako zaraženi ima sreće, imunski odgovor na prvog "osvajača" pomoći će pri obrani organizma od drugog.
To je tako zato što je prvi nivo odbrane imunskog sistema, poznat i kao urođeni imunitet, nespecifičan, nije prilagođen specifičnoj vrsti virusa. Zaražene ćelije virusa se bore na više načina od kojih je jedan stvaranje proteina interferona koji bi organizmu nakon borbe s jednim virusom trebalo da pomognu da se izbori i sa drugim.
To ne znači da bi bilo pametno namerno dobiti drugu infekciju. Iako se simptomi, nakon zaraze drugim virusom, ne moraju da se pogoršaju, to sigurno neće biti od pomoći.
Važno je dodati kako u velikom broju slučajeva druga zaraza može znatno da pogorša stanje, rekao je Artjan Veltui, molekularni biolog sa Prinstona.
Postoji velika mogućnost da se to dogodi kada virusi zahvate različite delove tijela. Grip češće zahvata gornje disajne puteve, dok neke varijante koronavirusa mogu da zahvate donje disajne puteve i probavni sistem, rekao je.
"Kombinovana infekcija može da bude okidač za imunske reakcije na više mesta u telu, pa i opšti osećaj slabosti može da bude snažniji", dodaje on
Efekat koinfekcije može da bude i gori kad je druga infekcija bakterijska. Grip i kovid prouzrokuju privremeno oštećenje disajnih puteva što organizmu otežava borbu protiv bakterija, izjavio je Fekete.
"Bakterijama je olakšan ulazak u organizam", rekao je on i dodao da kod starijih osoba i pušača, rezultat može da bude i upala pluća.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje
SZO: SAD su doprinele, ali i imale koristi od članstva
22.01.2025.•
0
Svetska zdravstvena organizacija saopštila je da žali zbog najave SAD da će se povući iz tog tela.
Otkriven novi gen koji izaziva Alchajmerovu bolest
21.01.2025.•
0
Naučnici iz Torina su otkrili novi gen koji izaziva Alchajmerovu bolest, pokazuje najnovija studija.
Važnost joda za zdravlje
20.01.2025.•
0
Jod je esencijalan mineral koji igra važnu ulogu u zdravlju, a njegov nedostatak može da izazove zdravstvene probleme.
Trećina radnika "generacije Z" zbog stresa bila na bolovanju
19.01.2025.•
7
Prošle godine, 35 odsto mladih od 18 do 24 godine uzelo je bolovanje da bi se izborilo sa pritiskom ili anksioznošću, pokazalo je istraživanje u Engleskoj.
Otkriveno na stotine novih genetskih faktora rizika za depresiju
19.01.2025.•
0
Istraživanje koje je objavio naučni časopis "Cell" otkrilo je 300 genetskih faktora rizika za razvoj depresije.
U kakvoj su vezi noćna apneja i sir?
19.01.2025.•
0
Nedavno istraživanje otkrilo je da konzumacija sira može smanjiti verovatnoću razvoja apneje u snu, ozbiljnog zdravstvenog stanja koje ometa disanje tokom spavanja.
Naučnici objavili popis hrane koju doručkujemo, a koja povećava rizik od raka
19.01.2025.•
4
Doručak se često naziva najvažnijim obrokom u danu, a ono što odaberemo da pojedemo ujutro može imati ozbiljne posledice po naše zdravlje.
Doktori mogu da predvide moždani udar preko očiju: Otkriveno 29 zdravstvenih indikatora
18.01.2025.•
1
Dok neki smatraju da su oči ogledalo duše, doktori već neko vreme znaju da oči mogu pružiti uvid i u opšte zdravlje osobe.
Više od 7.600 slučajeva prehlade i gripa za šest dana
18.01.2025.•
3
U Srbiji je od 6. do 12. januara zabeleženo 7.618 slučajeva oboljenja sličnih gripu.
Nadutost, manjak energije i pad raspoloženja: Krivi su ugljeni hidrati
17.01.2025.•
0
Ovo je pet signala koji nam govore da unosimo previše ugljenih hidrata u organizam.
Predložili: Nikotin u cigaretama smanjiti na nivo koji ne izaziva zavisnost
16.01.2025.•
6
Američka uprava za hranu i lekove (FDA) predložila je da količine nikotina u cigaretama budu ograničene na nivoe koji ne izazivaju zavisnost.
Stručnjaci: Potrebna nova definicija gojaznosti
15.01.2025.•
1
Izveštaj svetskih stručnjaka navodi da postoji opasnost da se previše ljudi pogrešno dijagnostikuje kao gojazno, pa bi trebalo da se koristi tačnija i detaljnija definicija, objavio je BBC.
Škotska zabranjuje rođendanske torte i slatkiše u vrtićima, a verovatno i čips i gazirane sokove
14.01.2025.•
6
Škotska vlada uvešće zabranu rođendanskih torti i slatkiša u dečjim vrtićima u pokušaju da smanji gojaznost kod najmlađih.
Pravilo 10 minuta: Kako da beli luk zadrži sva zdravstvena svojstva?
13.01.2025.•
0
Beli luk je veoma rasprostranjena začinska biljka koja može da ojača imunitet.
Prvi slučaj gripa A(H1) potvrđen kod dvogodišnjeg deteta u Vladimircima
13.01.2025.•
0
Prvi slučaj infekcije virusom gripa tip A(H1) potvrđen je u opštini Vladimirci kod dvogodišnjeg deteta.
Tri najsmrtonosnije bolesti koje se prenose hranom
13.01.2025.•
0
Svetska zdravstvena organizacija i Organizacija za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih nacija (FAO) objavile su zajednički izveštaj u kom se rangiraju najčešće virusne bolesti koje se prenose hranom.
Ako često noću ustajete da piškite - evo koliko puta je normalno, a kad se treba zabrinuti
12.01.2025.•
0
Prema lekarima, mokrenje jednom tokom noći smatra se uobičajenim, ako ste mlađi od 60 godina.
Čaša mleka dnevno smanjuje rizik od raka creva za gotovo petinu
12.01.2025.•
4
Konzumiranje čaše mleka dnevno smanjuje rizik od razvoja raka creva za gotovo petinu, pokazala je dosad najveća sprovedena studija ovog tipa.
Batut: Grip potvrđen u 16 okruga
11.01.2025.•
2
Virus gripa potvrđen je do sada u 16 okruga u Srbiji.
Direktorka "Batuta" o novom virusu iz Kine: Ima li razloga za brigu?
10.01.2025.•
2
Poslednjih dana na društvenim mrežama kruže uznemirujući snimci, u kojima su navodno pune čekaonice u kineskim bolnicama. U redovima su i deca i stariji sa maskama.
Saveti gastroenterologa nakon prejedanja: "Kakva soda bikarbona, čoveče?!"
08.01.2025.•
6
Gastroenterolog dr Vojislav Perišić savetuje da protiv povišene kiseline u želucu jedemo pet izbalansiranih malih obroka, pijemo čajeve od kantariona i nane i uzimamo lekove koji imaju duži efekat.
Komentari 3
Cica
Ana br. 1
Ш
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar