Iste je poslednjih godina teško zakazati u državnim ustanovama, pa se mnogi građani, u želji da brže reše aktuelni zdravstveni problem, odlučuju za privatnu kliniku.
Ipak, nije svejedno gde ćete otići, ko će vas zbrinuti i izvesti intervenciju. Zbog želje da se nekog neželjenog mladeža brzo rešite, misleći da je u pitanju veoma jednostavna procedura, možda se odlučite za nestručnu osobu.
Više o malim hirurškim intervencijama - da li su jednostavne, praktične i šta sve podrazumevaju, za 021.rs objašnjava dr Aleksandra Popović, specijalista plastične, rekonstruktivne i estetske hirurgije u Poliklinici "Uromedica NS" u Novom Sadu.
Pre svega, šta podrazumeva mala hirurška intervencija?
"Hirurška intervencija koja se izvodi u lokalnoj anesteziji i koja ne iziskuje značajnu preoperativnu pripremu, a period oporavka je kratak, u žargonu nazivamo 'mala' hirurška intervencija. Ovaj tip hirurških intervencija predstavlja ujedno i najčešći tip intervencija. Preoperativna priprema podrazumeva da pacijent pre planiranog zahvata uzme lak obrok i da obustavi primenu lekova koji utiču na zgrušavanje krvi (Aspirin, Andol, Cardiopirin, Sintrom...), naravno uz konsultaciju i saglasnost specijaliste koji je ove lekove ordinirao", počinje da pojašnjava detalje dr Popović.
Ove intervencije se, kaže, izvode u lokalnoj anesteziji, što omogućava da dalji tok zahvata bude potpuno bezbolan. Šavovi se skidaju - u zavisnosti od regije tela, od sedam do 14 dana nakon intervencije.
"U međuvremenu, u najvećem broju slučajeva česte kontrole i previjanja nisu potrebni, a eventualna pojava bolova, zatezanja na mestu operativnog zahvata se rešavaju primenom Paracetamola, Brufena ili Zodola. Posle toga sledi nega ožiljka kako bi rezultat zahvata bio optimalan", navodi naša sagovornica.
Šta se sve uklanja u malim hirurškim intervencijama? Da li uopšte znamo koje promene mogu biti uklonjene na ovaj način?
Na koži može da se javi veliki broj različitih promena koje možda nestručnom oku izgledaju isto. Zato je jako bitno otići kod specijaliste i dobiti prave informacije, ali i ne odlagati pregled ukoliko se primeti sumnjiva promena.
Da li će neka promena biti uklonjena na ovaj način zavisi od vrste promene, njene veličine i lokalizacije, objašnjava dr Popović.
"Zato svako planiranje daljeg lečenja počinje prevashodno pregledom. Nekada se pojave nove promene na koži, a nekada neka promena dobije 'novi izgled' i tada je jako bitno javiti se na pregled. Ukoliko primetimo pojavu novih promena na koži ili ukoliko postojeće počnu da se menjaju, pravi je trenutak da se javite na pregled. Postoji mnogo različitih vrsta promena na koži koje se pogrešno nazivaju 'mladeži', od onih benignih pa do zloćudnih, zbog toga je jako važno da pregled obavi stručna osoba koja će pacijentu dati informacije o kakvoj promeni je reč i koje sve terapijske mogućnosti postoje", apeluje naša sagovornica.
Imperativ je posetiti lekara specijalistu.
"Važno je kroz klinički pregled prepoznati koja je vrsta promene na koži u pitanju, a potom i uklanjanje promene uz primenu svih postulata dobre kliničke prakse. Sve promene na koži i u potkožnom tkivu se mogu hirurški rešiti, ali uz poštovanje protokola koji se odnose na konkretan slučaj", navodi dr Popović, specijalista plastične, rekonstruktivne i estetske medicine.
Šta su sumnjive promene na koži?
Kada primetite promenu koju do tada niste imali ili kada primetite da postojeća promena počinje da brzo raste, gubeći svoje ranije karakteristike, hitno se javite specijalisti.
Neki pokazatelji su: asimetrija, nepravilne ivice, nepravilna prebojenost, ubrzan rast pigmentnih promena, čak i svrab. Ukoliko primetite promenu u vidu ranice koja povremeno “zaraste”, pa ponovo nastane, a pri tom se uvećava, treba da zakažete pregled.
"Razlozi za uklanjanje promena mogu biti različiti - od estetskih (kada pacijent želi da ukloni promenu iz estetskih razloga), funkcionalnih (kada je promena lokalizovana na mestima koja su izložena hroničnoj iritaciji ili povređivanju) do medicinskih. Jednodnevna hirurgija ili na zapadu popularno nazvana 'one day surgery' može da se primeni na veći broj stanja ili bolesti. Osim uklanjanja navedenih promena na koži (mladeži, keratoze, papilomi, veruke, razne vrste tumora kože, biopsije kože i mišića, rekonstrukcija rascepljene ušne resice) i potkoži (lipomi, ateromi) ova vrsta hirurgije ima svoje mesto i u lečenju sindroma karpalnog kanala, trigger finger-a ili 'škljocavog prsta', kao i uklanjanje viška kože sa gornjih kapaka i korekcija prominentnih ušiju (u narodu poznato kao klempave uši)", kaže dr Aleksandra Popović.
Stručni pregled kod dr Popović možete da zakažete u Poliklinici
"Uromedica NS" u Novom Sadu. U ovoj zdravstvenoj ustanovi na raspolaganju su vam stručnjaci iz oblasti urologije, dermatologije, ginekologije, opšte i interne medicine, endokrinologije, gastroenterologije, hirurgije, nefrologije i drugih oblasti o kojima ćete detaljnije saznati
OVDE.
Pozovite za sve informacije 021/26-111-88 ili posetite Polikliniku "Uromedica NS" u Gundulićevoj 8 radnim danima 09-20h i subotom 08-12h.