Zamislite da punite stomak obilnim količinama visokokalorične hrane i nikada zapravo ne doživite onaj osećaj sitosti koji znamo kao "zasićenost" hranom.
To je ono sa čim se Dejvid Su, 10-godišnji dečak iz Singapura, suočava svaki dan u svom životu. Jer njemu je dijagnostikovan Prader-Vili sindrom, složeno genetsko stanje zbog kog non-stop oseća glad ma koliko (količinski) jeo. Bolest nastaje usled gubitka funkcije gena u određenom delu hromozoma 15 i još je neizlečiva.
Jedna od svakih 10.000 do 30.000 beba pati od (SPW) Prader-Vili sindromoma. Inače, život sa Prader-Vili sindromom (SPW) je težak, posebno za ljude koji brinu o obolelom.
Pošto je želja za stalnim jelom toliko jaka, potrebno je preduzeti posebne mere kako bi se osiguralo da se pacijenti ne prejedu bukvalno do smrti. Morbidna gojaznost je jedna od glavnih opasnosti suočavanja sa PVS, ali nije jedina.
Medicinska literatura je zabeležila brojne slučajeve kada su oboleli od Prader-Vili sindroma razvili rupe u crevima zbog neprirodnih količina hrane koju su unosili, pa čak i nekrozu želudačnog tkiva.
Ostale komplikacije uključuju jako nadimanje i smanjeno pražnjenje želuca.
U slučaju Dejvida Sua njegova porodica (62-godišnja baka) ulaže velike napore da kontroliše njegovu težinu, idući čak i do zaključavanja kuhinjskih vrata kako bi se osiguralo da se ne prejeda. Takođe su mu postavili veoma specifičan raspored ishrane, tako da tačno zna kada je vreme za obrok ili kada će dobiti užinu.
Dobra vest je da, sve dok Davidova težina ostane pod kontrolom, njegov životni vek i kvalitet života treba da budu i ostaće isti, kao kod normalne osobe.
Problem je u tome što će morati da se nosi sa ovom stalnom prinudom da jede do kraja života, i verovatno neće imati porodicu koja će se brinuti o njemu zauvek, pa će morati da nauči sam da kontroliše svoje nagone za velikom količinom hrane.
Iako trenutno ne postoji lek za Prader-Villi sindrom, terapije mogu pomoći u smanjenju simptoma fokusiranjem na hormonske i razvojne nedostatke povezane sa ovim retkim stanjem.
Komentari 2
MiRa
Pljuc
"Političar iz Srbije oseća glad bez obzira koliko jede".
Pa da krenemo redom:
Šešelj, Čanak itd. itd. Samo se na ovoj dvojici najviše vidi...
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar