Nedavna studija objavljena u časopisu "Nature Communications" sugeriše da će klimatske promene produžiti sezonu alergija.
Dve istraživačice sa univerziteta Mičigen proučile su klimatske podatke i podatke o koncentracijama polena i otkrile da će emisije polena kasnije ovog veka verovatno početi 10-40 dana ranije nego inače početkom proleća i završiti do 19 dana kasnije ujesen.
Prema studiji, do 30 odsto svetske populacije pati od respiratornih problema uzrokovanih polenom. Autorke studije, profesorka Alison Stejner i studentkinja Yingxiao Zhang, napisale su: "Radi se o svetskom zdravstvenom problemu koji rezultira ekonomskim gubicima zbog medicinskih troškova, izostanaka s posla i iz škole, kao i rane smrti."
Sezona alergija je već duža nego ranije
Temperature određuju datum početka, datum vrhunca emisije polena i datum završetka oprašivanja. Naučnici su proučavali podatke o emisijama polena poslednjih 30-ak godina i utvrdili da sezone polena već počinju 20-ak dana ranije i da traju osam dana dužee nego pre 30 godina. Ukupne emisije polena porasle su za 46 odsto, a biljke su proizvele 42 odsto više polena tokom vrhunaca emisija.
"Klimatske promene odigrale su važnu ulogu u poslednjih nekoliko godina", rekao je dr Džon Džejms, specijalista za alergije i imunologiju, tokom intervjua za Fox Weather. "Vidimo da klimatske promene mogu uticati na sezone alergija u smislu izazivanja dužih sezona, više polena i možda još snažnijeg uticaja polena u vazduhu."
Ljudi koji pate od sezonskih alergija mogu razmotriti ispiranje nosa fiziološkim rastvorom, antihistaminike ili imunoterapiju protiv alergena kako bi olakšali svoje simptome.
Laboratorijski testovi navedeni u studiji pokazali su da je udvostručavanje koncentracije CO2 povećalo proizvodnju polena za 60-130 odsto i povećalo količinu polenskog proteina po zrnu.
"Iako se ova stanja možda neće pojaviti prirodno, naučnici smatraju da viši nivoi CO2 mogu intenzivirati proizvodnju polena i ozbiljnost alergijske reakcije", stoji u studiji.
Komentari 1
mali zeleni
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar