Otkrivanje tajni smrtonosnog otrova koji proizvodi otrovni morski puž moglo bi da bude ključ za razvoj novih lekova protiv bolova, koji će biti bolji, jer neće izazivati zavisnost u meri u kojoj je to danas slučaj.
Otrov konusnog puža sadrži hemikalije zvane konotoksini, koje ovo stvorenje koristi da parališe svoj plen blokiranjem delova njihovog nervnog sistema.
Naučnici veruju da bi modifikovana verzija ovog otrova mogla da bude osnova budućih lekova sposobnih da blokiraju receptore za bol u ljudskom telu.
Predvođeni timom sa Univerziteta u Glazgovu, naučnici nameravaju da saznaju više o jedinstvenom otrovu koji proizvode morska stvorenja.
Endru Džejmison, glavni istraživač u projektu, rekao je da, iako neke vrste morskih puževa možda izgledaju kao malo verovatna perspektiva za proboj u otkrivanju lekova, konotoksini koje proizvode "imaju mnogo intrigantnih svojstava koja su već dokazana u medicini".
Rekao je da će istraživači na univerzitetu, zajedno sa onima u Laboratoriji za nauku i tehnologiju, raditi na istraživanju mehanizma o tome kako su peptidi konotoksina strukturirani na molekularnom nivou.
Novi lekovi se očekuju kada istraživači potpuno otkriju tajne molekula u otrovu morskih životinjica.
Dr Džejmison je rekao da je istraživanje novih medikamenata uzbudljiv projekat i da se svi u timu "raduju početku rada na njihovom razvoju".
Inače, ljudi retko bivaju ozbiljno povređeni od morskih puževa, ali je bilo retkih smrtnih slučajeva. Trenutno nema dostupnih protivotrova, ali se istraživači nadaju da bi njihov projekat takođe mogao dovesti do razvoja prvog tretmana za pomoć kod trovanja konotoksinom.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 2
Detelina
Slucaj
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar