Ali kod nekih osoba će rezultat izostati, a može doći i do negativnih posledica zbog unosa kofeina. Prema mišljenju stručnjaka pojedine osobe ne bi trebalo da pije kafu.
Osobe koje pate od upalne bolesti creva
"Kofein može da ubrzati probavu, a isto tako i poveća šanse za dijareju, koja je jedan od glavnih simptoma upalne bolesti creva", objašnjava nutricionista Angel Planels i dodaje da je pametno izbegavati ispijanje kafe ako patite od "nervoznih creva" – IBS.
Ako imate glaukom
"Intraokularni pritisak može da poraste kod osoba koje imaju glaukom kada konzumiraju kafu, ako prema istraživanjima. Stručnjaci zbog toga savetuju da se smanji unos kofeina ili čak da se izbegava, ali smatram da je potrebno sprovesti dodatna istraživanja", dodaje Planels, prenosi Ordinacija.hr.
Ako vas muči preaktivna bešika
"Svi znamo da je najbolje preskočiti ispijanje velike šoljice kafe pre dugog putovanja, posebno ako ne možete lako do toaleta. Unos kofeina može samo da ubrza rad bešike zbog čega ćete morati češće u toalet", objašnjava Sju Hejkinen, nutricionista. Ako ne pijete kafu često, možete da budete osetljiviji na kofein.
Osobe koje pate od bolesti srca
Kako kofein iz kafe može da prouzrokuje trenutan porast krvnog pritiska i ubrza rad srca, važno je da svaka osoba koja je u prošlosti imala problema sa srcem pripazi i razgovara sa doktorom o tome koliko kafe sme da pije, objasnila je nutricionista Keli Mekrejn.
Trudnice
"Američko udruženje ginekologa smatra da trudnice ne bi trebalo da piju više od dve šoljice kafe dnevno kako bi smanjile rizik od pobačaja i preranog porođaja.
Ipak, studija objavljena prošle godine kaže da ne postoji sigurna količina kafe za trudnice i da bi svaka trudnica trebalo da razgovara sa svojim ginekologom o tome koliko kafe smie da pije", navodi Hejkinen.
Dojilje
"Kako je kofein stimulant i diuretik, moguće je da bi majka koja doji mogla da patiti od dehidratacije, a stručnjaci savetuju da bi u toj fazi kofein trebalo izbegavati baš kao i u trudnoći", dodaje Planels.
Osobe s poremećajem spavanja
"Jasno je da ćete nakon neprospavane noći prvo posegnuti za šoljicom kafe, ali upravo ta navika može da vodi ka začaranom krugu nespavanja i dnevnog umora.
Čak i ako mislite da popodnevna kafa ne remeti vaš san, ona to ustvari može da učini. Savet je da kafu pijete do šest sati pre odlaska u krevet", navodi Hejkinen.
Osobe koje pate od anksioznosti ili napada panike
"Kofein je stimulant koji može da pogorša anksioznost, a ako od nje često patite, razmislite o tome da smanjite unos kofeina", upozorava Mekgrejn.
Ako vas često muči dijareja
"Neki piju kafu nakon buđenja kako bi im creva "proradila", ali taj efekt nije poželjan kod osoba koje često imaju dijareju. Možda bi najbolji izbor bila kafa bez kofeina, iako će svaka tečnost podstaknuti probavu", kaže Hejkinen, prenosi N1 Zagreb.
Osobe koje imaju epilepsiju
"Iako je u pitanju mala studija, ona je otkrila da je konzumiranje kafe povezano sa češćim napadima, ali svakako je potrebno sprovesti još studija", navodi Planels.
Ako imate epilepsiju, porazgovarajte sa neurologom o tome koliko kafe smete da unosite.
Komentari 2
nina
Dragan
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar