Pandemija kod 92 odsto studenata uticala na veći stepen anksioznosti i depresije

Pandemija korona virusa kod 92 odsto studenata na neki način je uticala na veći stepen zastupljenosti anksioznosti i depresije, što je posledica manje učestalog druženja i same socijalizacije.
Pandemija kod 92 odsto studenata uticala na veći stepen anksioznosti i depresije
Foto: 021.rs
To je pokazalo istraživanje koje su sproveli studenti Fakulteta političkih nauka (FPN).
Više od trećine ispitanika istraživanja "Stavovi studenata o post kovid 19 periodu" ocenom četiri, na skali od jedan do pet, navelo je da je pandemija uticala na promenu svakodnevnih rutina, dok je mali procenat odgovorio da nije uopšte.
"Samo 20 odsto studenata je reklo da im je strah od pandemije bio najveći problem, što nam ukazuje da se mladi nisu imali veliku dozu straha da se zaraze", naveli su autori istraživanja.
 
Kada je u pitanju održavanje nastave, trećina ispitanika se izjasnila da im je mešoviti (hibridni) model nastave adekvatan, dok je manji procenat onih kojima odgovara onlajn nastava.
 
"Blizu polovine ispitanika se izjasnilo da im odgovara uživo nastava, što nam govori da je došlo do izrazitog zasićenja onlajn nastavom te da su studenti spremni da se vrate u fakultetske klupe", piše u saopštenju i dodaje da je 15 odsto studenata nastavu ocenilo ocenom pet, dok je najveći broj ispitanika nastavu ocenio sa tri.
 
Oko 70 odsto studenata navelo je da je onlajn nastava na neki način uticala na njihovu motivaciju za učenjem, ali se 80 odsto njih izjasnilo da im je pomoglo da se lakše organizuju.
 
Veliki broj studenata nije bio privržen sportskim aktivnostima, niti im je pandemija predstavljala neki vid motivacije da se njima okrenu, ali je istraživanje pokazalo da je manji broj studenata ipak pronalazio razne načine da održava svoju fizičku aktivnost u dozvoljenim uslovima.
 
Dve petine ispitanika izneli su stav da pandemija nije uticala na to da se osećaju neaktivnije u odnosu na period pre pandemije, ali da se 40 odsto njih okrenulo vežbanju u kućnim uslovima u nekom vidu.
 
Odluku republičkog Kriznog štaba da vremenski ograniči rad ugostiteljskih objekata, 64 odsto ispitanika ocenilo je ocenom jedan, dok je istu ocenu 55 procenata studenata dalo meri uvodjenja kovid propusnica.
 
Istraživanje je sprovedeno onlajn i terenskim ispitivanjem u periodu od 16. aprila do 3. maja, a sakupljeno je 933 upitnika popunjenih od strane studenata svih stepena studija i onih koji su završili studije.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Važnost joda za zdravlje

Jod je esencijalan mineral koji igra važnu ulogu u zdravlju, a njegov nedostatak može da izazove zdravstvene probleme.

U kakvoj su vezi noćna apneja i sir?

Nedavno istraživanje otkrilo je da konzumacija sira može smanjiti verovatnoću razvoja apneje u snu, ozbiljnog zdravstvenog stanja koje ometa disanje tokom spavanja.

Stručnjaci: Potrebna nova definicija gojaznosti

Izveštaj svetskih stručnjaka navodi da postoji opasnost da se previše ljudi pogrešno dijagnostikuje kao gojazno, pa bi trebalo da se koristi tačnija i detaljnija definicija, objavio je BBC.