Da li znate da pružite prvu pomoć?

Tek 20 procenata ljudi se osmeli da priđe osobi kada se desi kolaps ili neka druga situacija povrede ili pogoršanja zdravstvenog stanja, pokazuju istraživanja.
Da li znate da pružite prvu pomoć?
Foto: Pixabay
Doktorka Ljubica Aleksić iz Crvenog krsta Srbije za Euronews Srbija navodi da su razlozi tome nepoznavanje procedura i veština pružanja prve pomoći, što izaziva strah od greške.  
Doktorka Aleksić je istakla da je reakcija straha prirodna, jer su to stresne, neuobičajene situacije, ali da se pokazuje da našu glavnu inhibiciju čini nepoznavanje procedura, veština i strah od toga da ćemo učiniti neku grešku.
"Pored toga, ukoliko se događaj dešava na javnom mestu postoji još jedan fenomen podeljene odgovornosti onih koji su se zatekli na licu mesta i uvek ono pitanje 'da li baš ja treba?', a kada postavimo to pitanje onda postoji bojazan da li ćemo učiniti nešto pogrešno i da li ćemo možda preuzeti odgovornost koja nam ne pripada", kaže Aleksić.
 
Prema njenim rečima, sve su to barijere koje su prirodne i koje se javljaju u ovakvim situacijama.
 
"Ono što je potrebno da naši građani znaju je da znanje i veštine upravo otklanjaju sve ove inhibicije i ukoliko budemo naučili kako da postupimo, to će nas i osmeliti i kvalifikovati da pomoć pružimo adekvatno", ističe ona.
 
Aleksić navodi i da ukoliko se nađemo u situaciji da je nekom potrebna pomoć, postoje neke mere koje svakako možemo da uradimo, a to je da nikako ne oklevamo i ne bežimo.
 
"Najmanje što možemo je da pozovemo Hitnu pomoć, ostanemo uz povređenu osobu i potražimo bar pomoć iz okruženja i pokušamo da organizujemo ostale prisutne, jer svakako da postoji mogućnost da će neko od njih znati da pruži adekvatnu pomoć", kaže doktorka.
 
Mere prve pomoći veoma jednostavne
 
Aleksić ističe da nije loša ideja da uputimo poziv i proverimo da li među prisutnima ima lekara.
 
"Mere prve pomoći su veoma jednostavne i potpuno bezbedne procedure koje ne mora da primeni medicinsko osoblje već to može da izvede bilo ko od nas i to su zapravo mere koje su namenjene medicinskim laicima, a u određenim okolnostima mogu doslovno spasiti nečiji život", objašnjava ona.
 
Ističe da osnovni edukativni paketi traju svega nekoliko sati.
 
"Mi smo uvek bazično fokusirani na mere koje su mere za spasavanje života, odnosno koje se primenjuju kod naglog srčanog zastoja, kod kolapsa, kod besvesnog stanja ili kod nekih naglih pogoršanja zdravstvenog stanja, upravo u onim situacijama kada su prvi minuti odlučujući za dalju sudbinu, nekada i preživljavanje osobe kojoj se to dogodilo. Za ove veštine potrebno je minimalno vremena da se nauče i zbog toga upražnjavamo javno prikazivanje kako bismo približili građanima da je to važna životna veština koju svako može da nauči, svako treba da savlada i koju možemo primeniti", naglašava ona.
 
U školi se uči teorija, ali nedostaje praksa pružanja prve pomoći
 
Aleksić navodi da u sistemu obrazovanja u osnovnoj školi u predmetu biologija, kada se uči funkcionisanje ljudskog organizma, postoje neki mali segmenti koji se bave pružanjem prve pomoći, ali da nedostaju praktične veštine.
 
"Mi često zdravologički ili na osnovu onoga što smo naučili znamo šta bi trebalo da se uradi, ali istovremeno nismo dovoljno spretni da to primenimo u praksi i zbog toga treba insistirati na tome da se tim teorijskim znanjima dodaju praktične veštine koje bi nas kvalifikovale da krenemo u akciju onda kada je to potrebno", naglašava ona.
 
Obuka pružanja prve pomoći kandidata za vozače je, prema njenim rečima, jako dragocena i stoga preporučuje svim polaznicima da tome pritupe ozbiljno.
 
"To su zaista korisne životne veštine. Takođe postoji obuka u prvoj pomoći za zaposlene, posebno one koji su izloženi riziku na radnom mestu, to je takođe dragoceno znanje. Ono što moram da istaknem je da nije dovoljno jednom naučiti prvu pomoć jer svaku veštinu koju savladamo vremenom gubimo, tako da je obnova znanja jako dragocena", kaže doktorka.
 
Visoke temperature, kako navodi, predstavljaju veliki izazov za naš organizam.
 
"Ono što uobičajeno viđamo je toplotna sinkopa, kada neko doživi kolas usled visoke temperature i tada zaista sa minimalnim manipulacijama, tako što ćemo dozvoliti da osoba ostane u ležećem položaju, lagano joj podignuti noge da bi se prokrvljenost u moždanim strukturama poboljšala, možemo proceniti da li je osoba zaista bez svesti ili je samo imala vrtoglavicu. Ukoliko je bez svesti, treba raditi na održavanju disajnog puta i disanja, nekada postaviti osobu na bok, ako dugo ostane u takvom stanju, ukoliko ne, ukoliko se opravi dozvoliti da uzme malo rashlađene tečnosti, nešto slatko, zato što uzrok može ležati i u dehidriranosti, padu krvnog pritiska, padu šećera", objašnjava ona.
 
Prema njenim rečima, najdrastičnija situacija je srčani zastoj, kada iza kolapsa stoji i besvesno stanje i prestanak disanja. U takvim situacijama, naglašava, neophodno je neodložno započeti mere oživljavanja, a to se može naučiti na obukama koje organizuje Crveni krst.
 
Crven krst Srbije, pod sloganom "Život u tvojim rukama", drži javne časove prve pomoći obučavajući stanovnike Beograda kako da pomognu osobi kojoj je prestalo da radi srce, a doktorka Aleksić navodi i da organizacije Crvenog krsta takođe i u drugim gradovima i opštinama organizuju ove obuke.
  • Normalan

    13.07.2022 13:56
    @Zemlja čudesa
    Komentar ti je daleko iza granice idiotizma. Tekst je o pomaganju ljudima, spašavanju života, a ti savetuješ suprotno? Neverovatno je kako se u životu srećemo sa svakakvim ljudima i opet nas iznenadi ovako neko sa svojim strašno nakaznim razmišljanjem.
  • Zemlja čudesa

    13.07.2022 08:57
    Pružite prvu pomoć samo svojim prijateljima ili rođacima. U suprotnom nadajte se tužbi za obeštećenje zbog pogoršavanja zdravstvenog stanja povređenog. Nije bitno da li ćete to uraditi vrhunski, sterilnim materijalom, ali ako mu u hitnoj pomoći ili bolnici unesu sepsu vi ćete biti proglašeni krivim. Takođe, ako povređenom slomite par rebara veštačkim disanjem bićete uspešno tuženi, bez obzira što ste mu spasili život.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Tri neophodna koraka za lečenje alergija

Testovi za ispitivanje alergija su moćno oruđe alergologa za otkrivanje alergena koji narušavaju zdravlje i kvalitet života građana ali i za postavljanje tačne dijagnoze sa ciljem što boljeg lečenja.

Zašto su važni pregledi urina

Rezultati osnovnog pregleda urina pokazuju stanje naših bubrega, njegovih izvodnih kanala i mokraćne bešike, a ti rezultati važni su za sve, naročito za trudnice i hronične bolesnike.