Naučnici sa Instituta Weizmann u Izraelu otkrili su da se mišje matične ćwlije mogu same od sebe sastaviti u strukture nalik embrionu sa sistemom za varenje, mozgom i srcem koje kuca.
Embrioni su "sintetički" jer su nastali bez oplođivanja jajnih ćelija spermatozoidima, a očekuje se da će "embrioni" u bliskoj budućnosti pomoći u dubljem razumevanju toga kako se organi i tkiva formiraju tokom razvoja prirodnih embriona.
Naučnici smatraju da bi rad takođe mogao da smanji broj eksperimenata na životinjama i na kraju otvori put novim izvorima ćelija i tkiva za transplantaciju kod ljudi. Na primer, ćelije kože pacijenta s leukemijom mogle bi se potencijalno transformisati u matične ćeelije koštane srži za lečenje njihovog stanja.
"Neverovatno, pokazali smo da embrionalne matične ćelije stvaraju čitave sintetičke emrione, što znači da to uključuje posteljicu i opnu koja okružuje embrion", rekao je profesor Jakob Hana koji je vodio istraživanje.
Prošle godine isti tim opisao je kako je kreirao mehaničku matericu koja je omogućila prirodnim embrionima miševa da rastu van materice nekoliko dana.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 1
Zare
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar