Tokom intenzivnog višesatnog mentalnog napora neurotransmiter glutamat taloži se u delu mozga poznatom kao prefrontalni korteks, utvrdio je tim naučnika predvođen Antoniusom Viehlerom iz bolnice "Pitie-Salpetriere" u Parizu. To područje mozga je aktivno kada pravite planove ili rešavate složene probleme.
Taloženje glutamata uzrokuje kognitivni umor, što nas tera da se okrenemo aktivnostima koje nas više zadovoljavaju, otkrili su naučnici u svojoj studiji objavljenoj u časopisu "Current Biology".
Prema timu, rezultati pokazuju da kognitivni rad dovodi do funkcionalne promene mozga. U tom procesu umor je sredstvo postizanja cilja, jer uzrokuje da ljudi prekidaju svoj rad, dopuštajući mozgu da nastavi sa svojim opštim funkcijama.
Naučnici su u istraživanju koristili posebne postupke koji su omogućili praćenje koncentracija određenih molekula u mozgu nekoliko puta dnevno. Radili su s dve grupe ispitanika: jedni su morali da rešavaju teške zadatke, dok su drugi dobijali relativno lake kognitivne vežbe.
Na kraju dana zahtevan mentalni napor rezultirao je većom koncentracijom glutamata u prefrontalnom korteksu od laganog kognitivnog rada.
Prema neurofizičaru Haraldu Moleru sa Instituta "Maks Plank" za ljudske kognitivne i moždane nauke u Lajpcigu u Nemačkoj, porast koncentracije glutamata od nekoliko odsto primećen je mnogo puta uz ciljanu stimulaciju različitih regija mozga - na primer, vidnog sistema.
Međutim, kada se stimulacija završila, došlo je do relativno brzog pada.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar