Trovanje pečurkama je često: Doktorka objašnjava na šta obratiti pažnju

Posle slučaja trovanja pečurkama u Beogradu, doktorka Hitne pomoći Danijela Jeftić za N1 kaže da je trovanje pečurkama veoma često u letnjem i jesenjem periodu i da treba da budemo oprezni.
Trovanje pečurkama je često: Doktorka objašnjava na šta obratiti pažnju
Foto: Pixabay
Postoje mogućnosti kobne sličnosti otrovnih i jestivih pečuraka, a nekada se dešava trovanje i u dugim slučajevima - kada su jestive pečurke dugo stajale, kada se pojedu previše, kada su loše skladištene, podgrevaju se ili su loše sažvakane...
Problem je, dodaje Jeftić, i kada se pečurke beru sa kontaminiranih područja - blizu deponija i tamo gde se skladište toksični otpadi.
Jeftić dodaje da pečurke nekada mogu da izazovu i alergijsku reakciju, ali to nije razlog da se proglase otrovnim.
 
"Dešava se i da iskusni skupljači pečuraka nastradaju jer su sličnosti velike. Grubo pravilo je da što izgledaju atraktivnije, što su jače boje, pečurka biva opasnija, a česta dolazi i do mešanja sa šampinjonima", rekla je doktorka za N1.
 
Toksini koji se nalaze u pečurkama mogu biti lakši, srednji i veoma jaki, a simptomi koji ukazuju na trovanje su obično strahovito oštar bol u stomaku, povraćanja i prolivi, koji nekad mogu biti i krvavi.
 
Dr Jeftić kaže da se uvek treba javiti lekaru jer postoji latentni period kod pojedinih pečuraka koji traje do 48 sati, kada pacijentu ne bude ništa, a onda peti ili sedmi dan dođe do fatalnog ishoda.
 
Ona kaže i da bi dobro bi bilo da pre jela fotografišemo pečurke, da bismo mogli da pokažemo lekaru, ali i da se pečurka može identifikovati i iz povraćanog sadržaja ili telesnih tečnosti.
 
Doktorka podseća i na opasnost od konzumiranja pečurke ludare, posle čega simptomi liče na alkoholisanost, dešavaju se smetnje u govoru i hodu, čovek se tetura...Pečurke mogu da imaju i haliucinogeni efekat koji podseća na one posle uzimanja LSD-a, postoji i "flešbek fenomen" da dođe do ponovnih simptoma kao da je pojedena opet.
 
Ukazuje i da se stomačne tegobe prvo javljaju, a da posle 48 sati može doći i do otkazivanja jetre, teške anemije, zastoja disanja i bubrega.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Dragan

    10.09.2022 14:18
    Nejasno
    Uvek je isto u svim člancima o pečurkama: niko ne kaže da li govori o pečurkama uopšte (znači i o onima koji se kupuju u prodavnicama), ili samo o onima koje ljudi sami beru u prirodi. I u ovom članku se ne vidi na šta se tačno odnosi.
    Koliko ja znam, pečurke u prodavnicama su gajene, zna im se poreklo, i sigurne su.
  • Laloš

    06.09.2022 13:26
    Kako naši stari kažu svaka gljiva je jestiva bar jedanput.
  • dr

    06.09.2022 12:57
    Fotografije pojedenih pečuraka pokazati doktorici s obzirom da se na medicini u N.Sadu ne uče gljive.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Ovo su znaci da pijete previše kafe

Ljubitelji kafe se često oslanjaju na svoju omiljenu jutarnju šoljicu da započnu dan puni energije. Međutim, stručnjaci upozoravaju da preterivanje sa kafom može da izazove neprijatne nuspojave.