Po čemu se stomačni virus razlikuje od ostalih problema sa stomakom?

Osim respiratornih, stomačni virus je veoma čest u ovo doba godine.
Po čemu se stomačni virus razlikuje od ostalih problema sa stomakom?
Foto: Pixabay

Više vremena se provodi u kolektivu, u zatvorenom prostoru, što stvara idealne uslove za delovanje pojedinih virusa. Ono što je važno da znamo je kako da razlikujemo stomačni virus od drugih stomačnih problema, prenosi N1.

Stomačni virus ili gastroenteritis predstavlja upalu gastrointestinalnog trakta izazvanu virusima. Dolazi do povećanja količine tečnosti u crevima, pre svega u debelom crevu, upaljeno tkivo ne može da apsorbuje vodu ni hranljive elemente, pa dolazi do dijareje.

Kod dece u prvim godinama života, dijareja može da bude toliko teška da izaziva dehidrataciju i potrebu za rehidratacijom u hospitalnim uslovima.
 
Najčešći virusi koji izazivaju "stomačni grip" su Rotavirus, Norovirus, Adenovirus.
 
Simptomi na koje se naročito obraća pažnja su sledeći:
  • mučnina
  • povraćanje
  • dijareja
  • bolovi u stomaku
  • povišena telesna temperatura
Ovo su uobičajeni simptomi stomačnog virusa. Ali ako se pojavi krv u stolici ili prilikom povraćanja, masne stolice neprijatnog mirisa, morate se obratiti lekaru, kao i ako simptomi ne prolaze nakon par dana ili se čak pogoršavaju.
Trajanje stomačnog virusa i ko je u posebnoj opasnosti?
 
Simptomi su najizraženiji prvih nekoliko dana, nakon čega bi trebalo da počnu da se smiruju,  mada je moguće da traju i do deset dana.
 
Najrizičnije grupe su mala deca, starije i iscrpljene osobe, osobe sa oslabljenim imunitetom, i oni koji provode dosta vremena u velikim kolektivima, kao i osobe koje žive u nehigijenskim uslovima ili ne vode dovoljno računa o higijeni.
 
Mere lečenja koje se preporučuju osobama obolelim od stomačnog virusa
 
Specifični lekovi ne postoje, ali postoji simptomatska terapija koja može da ublaži tegobe i ubrza vreme ozdravljenja, prenosi N1.
 
Zato se preporučuje odmor, lekovi za spuštanje temperature, voda, supe i čajevi da bi se sprečila dehidratacija, prilagođena ishrana, što znači konzumiranje pirinča, kuvanog krompira, tosta, banana, ali i upotreba probiotika, navodi se na sajtu Gradskog zavoda za javno zdravlje Beograd.
 
U tom perodu trebalo bi izbegavati  masnu, prženu, slanu i začinjenu hranu, alkohol, mleko i mlečne proizvode.
 
Na koji način se može sprečiti stomačni virus?
 
Pre svega potrebno je ojačati imunitet, unositi dovoljno vitamina i minerala, sprovoditi higijenske mere koje podrazumevaju češće pranje ruku i dezinfekciju predmeta i površina koje svakodnevno koristimo.
 
Probiotici se u sezoni stomačnih virusa mogu uzimati i preventivno jer oni pomažu u održavanju dobrog zdravstvenog stanja, poboljšavaju imunološke funkcije održavajući normalnu želudačno-crevnu funkciju.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Ovo su znaci da pijete previše kafe

Ljubitelji kafe se često oslanjaju na svoju omiljenu jutarnju šoljicu da započnu dan puni energije. Međutim, stručnjaci upozoravaju da preterivanje sa kafom može da izazove neprijatne nuspojave.